Yunanistan'da Türk Vatandaşlarına Kolaylık: 7 Günlük Kapıda Vize Detayları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti sırasında duyurduğu, Türk vatandaşlarına Yunan adaları ziyaretlerinde 7 gün vize muafiyeti sağlanacağı açıklandı.

Yayınlanma:
Yunanistan'da Türk Vatandaşlarına Kolaylık: 7 Günlük Kapıda Vize Detayları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti sırasında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Yunan adalarını ziyaret edecek Türk vatandaşlarına tüm yıl boyunca 7 gün vize muafiyeti sağlanacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Yunanistan yetkililerinin "Türk turistlere Yunan adalarında bir hafta vize" uygulamasına ilişkin çalışmanın Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca onaylandığını ve konuya ilişkin bir yönetmeliğin Yunan makamları tarafından hazırlanmakta olduğunu bildirdi.

Basitleştirilmiş Bir Vize Prosedürü

10 ada için belirlenen vize serbestisinin detayları merak ediliyor. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, bu vizenin detaylarına ilişkin Habertürk'ün sorularını yanıtladı. Yunan hükümet kaynaklarının verdiği bilgiye göre 7 günlük vize uygulamasının detayları şu şekilde:

Yunanistan'a girişte vize alınabilmesi için Türk vatandaşları ve aileleri için basitleştirilmiş bir vize prosedürü sağlandı.

- Bu vizeyle Yunanistan'da yedi güne kadar kalma olanağı sağlanacak.

- Vizenin ücreti 60 Euro olacak.

- Yunanistan'da sınırlı bölgesel geçerliliği olacak.

- 10 adada hayata geçecek.

- 12 aylık pilot bir program olacak.

- Uygulama, Schengen sisteminin işleyişinden sorumlu olan Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmıştır.

Turist Vizesiyle Seyahat Edilecek 10 Ada

Diğer yandan 7 günlük vizeyi kapsayan 10 Yunan adasının da şunlar olması bekleniyor; Sakız, Midilli, Rodos, Samos, Kos, Meis, Leros, Kalimnos, Simi, Limni.