Son dakika: İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail'in Tel Aviv kentinde

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail'in Tel Aviv kentine geldi. Sunak: "Birleşik Krallık ve ben sizin yanınızdayız" dedi.

Yayınlanma:
Son dakika: İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail'in Tel Aviv kentinde

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüşmek üzere İsrail'in Tel Aviv kentine geldi.

Tel Aviv'e inişinin ardından gazetecilere demeç veren Sunak, "Her şeyden önce İsrail halkıyla dayanışma içinde olduğumu ifade etmek için buradayım. Tarifsiz, korkunç bir terör eylemine maruz kaldınız ve bilmenizi isterim ki Birleşik Krallık ve ben sizin yanınızdayız" dedi.

Tehlikeli tırmanıştan kaçınmaları için çağrı

İngiliz basını Sunak'ın İsrail ziyaretine ilişkin, "İngiltere Başbakanı mevkidaşı Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Herzog ile görüşmelerde bulunacak ve Ortadoğu liderlerine 'çok fazla hayat kaybedildiğini' söyleyerek 'daha fazla tehlikeli tırmanıştan kaçınmaları' çağrısında bulunacak" ifadesinde bulundu.

kapak-101835.jpg

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı başlattığı karşı saldırının tırmanışa geçtiği bir dönemde Sunak'ın İsrail'de ve Filistin bölgesinde yaşanan can kayıpları için taziyelerini paylaşacağı ve gerilimin daha da tırmanmaması için uyarıda bulunacağı belirtildi.

Başbakanlık Ofisi sözcüsü, İsrail'e yönelik saldırıdan bu yana en az yedi İngiliz vatandaşının öldürüldüğünü ve en az dokuzunun da hala kayıp olduğunu söyledi.

Açıklamada ayrıca, Sunak'ın ziyaretinin yanı sıra, geçen hafta İsrail'i ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly'nin de önümüzdeki üç gün içinde Mısır, Türkiye ve Katar'a giderek çatışmayı görüşeceği ve barışçıl bir çözüm arayışında bulunacağı belirtildi