Somali Liderinin Oğlunun İfadesi Ortaya Çıktı

Somali Cumhurbaşkanı Hassan Shekh Mohamud'un oğlunun karıştığı trafik kazasında motokurye Yunus Emre Göçer hayatını kaybetti. Kazanın ardından çıkan yakalama kararı ve polislerin ilk ifadelerine yönelik soruşturma başlatıldı. Kazaya ilişkin görüntüler ve bilirkişi raporu, Mohamud'un kusurlu olduğunu ortaya koydu. Bu olay, adaletin sağlanması yönünde Türkiye'de geniş çaplı bir kamuoyu talebini gündeme getirdi.

Yayınlanma:
Somali Liderinin Oğlunun İfadesi Ortaya Çıktı

30 Kasım’da Somali Cumhurbaşkanının oğlu Hassan Shekh Mohamud’un kullandığı araç motokurye Yunus Emre Göçer’e çarpmış kaza sonrası altı gün yoğun bakımda kalan Göçer hayatını kaybetmişti. 2 Aralık'ta yurt dışına çıkan Shekh Mohamud hakkında 8 Aralık'ta yakalama kararı çıkmıştı.

"Polis Bize Eşimin İntihar Ettiğini Söyledi"

Biri otizm hastası iki çocuğu olan motokuryenin eşi Öznur Göçer "Görüntüler ortaya çıkana kadar polis bize eşimin intihar ettiğini söyledi. Eşimin motokurye arkadaşları ve kamuoyu baskı göstermeseydi belki de eşimin intihar ettiğini söyleyip olayı kapatacaklardı.” ifadelerini kullanmıştı.

ssss.jpg

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Somali Cumhurbaşkanının oğlunun karıştığı trafik kazası ile ilgili olarak kaza sonrası olay yeri incelemesi ve ilk kusur değerlendirmesini yapan polis memurları hakkında adli soruşturma başlatılmıştır. Alınan ikinci rapor üzerine iki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi ve kesin rapor alınması için Adli Tıp Kurumundan rapor beklenmektedir. Sıfatı ne olursa olsun herkes kanun karşısında eşit olup şüphelinin yakalanması için uluslararası prosedür dahil tüm süreç titizlikle işletilmekte ve soruşturma tüm yönleriyle sürdürülmektedir" diye konuşmuştu.

somali.jpg

İfadesi Ortaya Çıktı

Kanal D Haber'in haberine göre Hassan Shekh Mohamud emniyetteki ifadesinde "Bir anda sinyal vermeden frene bastı. Sağa dönüş yaptı. Kaskı bulunmuyordu. Frene bastım ancak duramadım" dedi. Ancak görüntülerde Göçer'in kendi şeridinde gittiği Mohamud'un ise frene basmayıp hızını kesmediği görüldü.

Mohamud, Göçer'i dönüşü olmayan yolda dönmeye çalışmakla da suçladı. İki çocuk babası Göçer yansıyan görüntülerde dönüş de yapmıyordu. Bilirkişi de hazırladığı raporda Mohamud’un kusurlu olduğu kanısına vardı.