Sisal Şans'tan Büyük İkramiye Açıklaması

Demirören Holding bünyesindeki Sisal Şans, Milli Piyango'nun yılbaşı özel çekilişinde 400 milyon TL'lik büyük ikramiyenin bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına çıktığını ve 'Kolombiya'dan bir kişiye çıktığı' iddialarını yalanladı.

Yayınlanma:
Sisal Şans'tan Büyük İkramiye Açıklaması

Sisal Şans, Milli Piyango'nun 31 Aralık'ta düzenlenen yılbaşı özel çekilişinde 400 milyon TL'lik büyük ikramiyenin talihlisine ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, büyük ikramiyenin Milli Piyango Online üzerinden alınan bir tam bilete isabet ettiği ve kazananın İstanbul'da ikamet eden, 1969 doğumlu bir erkek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu belirtildi.

'Kolombiya' İddialarına Yalanlama

Şirket tarafından yapılan açıklamada, büyük ikramiyenin Kolombiya'ya çıktığı yönündeki iddiaların asılsız ve gerçek dışı olduğu vurgulandı. Açıklamada, Kişisel Verileri Koruma Kanunu uyarınca talihlinin rızası olmadan kendisiyle ilgili daha fazla bilgi verilemeyeceği ifade edildi.

Sisal Şans'tan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Bazı haber mecraları ve sosyal medya kanallarında yer alan, “Milli Piyango yılbaşı ikramiyesinin Kolombiya’da bir kişiye çıktığına” ilişkin iddialara dair, şeffaflık ve doğru bilgilendirme ilkelerimiz kapsamında açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

31 Aralık Pazar akşamı gerçekleştirilen Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinde 400 milyon TL’lik büyük ikramiye Milli Piyango Online üzerinden alınan bir tam bilete isabet etmiştir. Büyük ikramiyeyi kazanan talihli İstanbul’da ikamet etmekte olup, 1969 doğumlu erkek bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Kişisel Verileri Koruma Kanunu uyarınca talihlinin rızası olmadan kendisiyle alakalı daha fazla bilgiye yer verilememekte olup, “İkramiyenin Kolombiya’ya çıktığı” iddiası tamamıyla asılsız ve gerçek dışıdır.

Milli Piyango Online’da üyelik kaydı yapılabilmesi için T.C. kimlik numarası verisinin girilmesi yasal olarak zorunludur. Bu bilgi, MERNİS (Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi) üzerinden teyit edildikten sonra üyelik açılabilmektedir. Ayrıca ülkemizdeki mevcut yasal düzenlemeler gereği, üyelerin oyun oynayabilmeleri ve ikramiye ödemesi alabilmeleri için mutlaka Türkiye bankalarında hesap sahibi olmaları gerekmektedir. İkramiye ödemeleri de üyelerin Türkiye’de bulunan kişisel banka hesaplarına yapılmaktadır.

Sosyal medyada gerçek kimliklerini gizleyerek anonim olarak paylaşım yapan bazı hesaplardan başlatılan bu asılsız iddiaların ve spekülasyonların, bir siyasi partinin genel başkan yardımcılığı görevini yürüten bir şahıs tarafından, gerçekliği araştırılmadan kamuoyu açıklamasına konu yapılması ise son derece üzücüdür.

Sosyal medyada kurumumuza yönelik üretilen asılsız iddialara itibar edilmemesini, dezenformasyon üreten ve yayan kişilere karşı hukuki süreç başlattığımızı kamuoyuna önemle duyururuz."

Kazananın Kimliği Gizli Tutuluyor

Milli Piyango'nun yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyenin kimliği gizli tutulan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına çıktığı, Sisal Şans tarafından resmi olarak teyit edildi. Kazananın kişisel bilgilerinin korunması ve Kişisel Verileri Koruma Kanunu gereği, talihli hakkında daha fazla bilgi verilmedi. Bu durum, Milli Piyango'nun büyük ikramiyeleri kazanan kişilerin mahremiyetini koruma politikasının bir parçası olarak değerlendiriliyor.