Selman Öğüt kimdir?

Selman Öğüt, akademik kariyerinin yanı sıra televizyon programlarında yaptığı tartışmalı açıklamalarla da dikkat çekiyor. Özellikle "Kemalizm virüstür" ifadesi ve sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar büyük tepki topladı.

Yayınlanma:
Selman Öğüt kimdir?

Selman Öğüt, 1984 yılında Mekke’de doğdu. Lisans eğitimini İstanbul Kültür Üniversitesi’nde tamamladı.

Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü Hukuk Bölümünden yüksek lisans derecesini aldıktan sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Bölümü doktora programına girdi. 2013 yılında doktora derecesi alan Selman Öğüt, 2009-2014 yılları arasında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Temmuz 2014 itibari ile İstanbul Medipol Üniversitesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. “BM Güvenlik Konseyi’nin Yeniden Yapılandırılması” ve “Uluslararası Örgütlerin Sorumluluğu” adlı kitapların yazarı olan Öğüt’ün uluslararası hukukun farklı konuları ile ilgili yayınlanmış muhtelif makaleleri var.

2005-2006 yılları arası Erasmus Programı bursiyeri olarak Almanya’nın Trier Üniversitesi’ne gitti, 2009 yılında yine Almanya’da bulunan Bonn Üniversitesi’nin yaz okulu programına tam burslu olarak kabul aldı. Doktora çalışmaları için 2010 yılında Marmara Üniversitesi bursu ile London School of Economics’e gitti.

‘KEMALİZM VİRÜSTÜR’

2013 yılı içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Anasaya Uzlaşma Komisyonu’nda uzman olarak görev yapan Selman Öğüt, televizyonda katıldığı programlarla ve Pelikan Grubu içinde yer aldığı iddialarıyla adından sık sık söz ettirdi. Öğüt, son olarak Eylül ayında Haber Global’de Erhan Ertürk’ün sunduğu Müzakere programındaki sözleri ile gündeme gelmişti.

Programda Atatürk’ün hamlelerini eleştiren Öğüt, “Kemalizm virüstür” dedi. Programın sunucusu Ertürk ise, “Atatürk devrimlerini tartışmaya açıyorsunuz bugün. Geri gelsin mi hilafet?” diye sordu. Öğüt, bu soruyu yanıtlamadı.

“Mustafa Kemal Atatürk şu anda olsa, bu devirde yaşasa Tayyip Erdoğan’ı desteklerdi” sözlerini kullanan Öğüt, Ertürk’ün, “Bunu bilemeyiz, speküle ediyoruz şu anda” tepkisiyle karşılaştı.

Öğüt, moderatör Ertürk’ün kendisine karşı “haysiyet suikastlığı” yaptığını iddia etti.

Selman Öğüt, yayını terk ettikten sonra sosyal medya hesabından, “Provokatörden moderatör olmaz” diye yazdı.

AKADEMİSYEN OLMAK İÇİN BERAT ALBAYRAK’A MAİL GÖNDERDİ İDDİASI

Öğüt’ün akademisyen olabilmek için Berat Albayrak’a mail gönderdiği iddia edilmişti. Öğüt’ün akademik tezinde ise özgünlük olmadığı ileri sürülmüştü.

KEMALİZMİ HEDEF ALAN PAYLAŞIM

Selman Öğüt, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kemalizm bir virüstür, devlet ise vücuttur. Virüs vücuda zarar verebilir, ama virüs virüstür, vücuda hükmedemez.

Vücuda kalp ve beyin hükmeder. Erdoğan Kemalistlere devletin vücudundan temizlenen bir virüs türü olduklarını göstermiştir” ifadelerini kullandı. Paylaşım sonrası sosyal medya ayağa kalktı.