Şanlıurfa'da İki Okulda Toplu Gıda Zehirlenmesi: 150 Öğrenci Hastanelik Oldu
![Şanlıurfa'da İki Okulda Toplu Gıda Zehirlenmesi: 150 Öğrenci Hastanelik Oldu](https://cdn.haberay.com/news/11567.jpg)
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, iki ayrı okulda öğrenciler yedikleri öğle yemeğinden sonra zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. 150'den fazla öğrencinin etkilendiği bu vakalar, sağlık ve eğitim yetkililerini harekete geçirdi.
![Şanlıurfa'da İki Okulda Toplu Gıda Zehirlenmesi: 150 Öğrenci Hastanelik Oldu 1](https://cdn.haberay.com/gallery/2023/12/1/5-001.jpeg)
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki Atatürk İlkokulu'nda düzenlenen bir etkinlikte, öğrencilerin yedikleri yemekten rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasının ardından, aynı hafta içerisinde benzer bir toplu zehirlenme vakası daha meydana geldi. Şehit Orhan İrkarlı İlkokulu ve Şehit Hamit İris Ortaokulunda okuyan öğrenciler, öğle vakti yedikleri bulgur pilavı, patatesli bezelye ve turşudan sonra karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve ishal şikayetleri yaşadı.
![Şanlıurfa'da İki Okulda Toplu Gıda Zehirlenmesi: 150 Öğrenci Hastanelik Oldu 2](https://cdn.haberay.com/gallery/2023/12/1/2-006.webp)
Sağlık Ekiplerinin Müdahalesi ve Hastaneye Sevkler
Okul yönetiminin haber vermesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, öğrencilerin zehirlendiğini belirleyerek, onları Siverek Devlet Hastanesine sevk etti. Hastanede yaşanan yoğunluk nedeniyle, bazı aileler çocuklarını kendi imkanlarıyla Diyarbakır'a götürmek zorunda kaldı. Alınan ilk bilgilere göre, en az 150 öğrenci yedikleri yemekten etkilendi.
![Şanlıurfa'da İki Okulda Toplu Gıda Zehirlenmesi: 150 Öğrenci Hastanelik Oldu 3](https://cdn.haberay.com/gallery/2023/12/1/4-002.jpeg)
Yemeklerin Hazırlandığı Yer ve Yürütülen İncelemeler
Yemeklerin hazırlandığı yerin Siverek Öğretmenevi olduğu öğrenildi. Bu olayın ardından İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, konuyla ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bir inceleme başlatıldığını ve yemeklerden numune alındığını bildirdi
![Şanlıurfa'da İki Okulda Toplu Gıda Zehirlenmesi: 150 Öğrenci Hastanelik Oldu 4](https://cdn.haberay.com/gallery/2023/12/1/3-002.jpeg)
İl Milli Eğitim Müdürlüğü de konuyla ilgili ayrı bir inceleme başlattı. Bu vakalar, okul yemeklerinin güvenliği ve hijyen standartları konusunda ciddi soru işaretleri oluşturuyor.