Sağlık Bakanı Koca'dan Uyarı: Soğuk Havalarla Birlikte Vakalarda Artış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya üzerinden yapmış olduğu videolu paylaşımla, soğuk havalarda artan kapalı ortamda geçirilen sürelerin üst solunum yolu enfeksiyonları ve özellikle nezlenin yayılmasına yol açtığı konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca, Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Serhat Ünal'ın hastalığın bulaşmasını önlemek için önerilerini de içeren bir videoyu paylaştı.

Yayınlanma:
Sağlık Bakanı Koca'dan Uyarı: Soğuk Havalarla Birlikte  Vakalarda Artış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kış aylarının başlamasıyla birlikte soğuk havalarda kapalı ortamlarda geçirilen sürenin artması sonucu üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve nezlenin hızla yayıldığına dikkat çekti. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı videolu paylaşımda, bu mevsimde solunum yolu hastalıklarına sık rastlandığını vurgulayan Koca, "En önemli artışı, nezle dediğimiz enfeksiyonlarda görüyoruz. Soğuk havaların başlamasıyla kapalı ortamda geçirdiğimiz süre arttığı için nezle daha hızlı yayılıyor" ifadelerini kullandı.

Uzman Görüşleri Ve Öneriler

Koca, paylaşımında ayrıca Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Ünal'ın hastalığın bulaşmasını önlemek için neler yapılması gerektiğini aktaran bir videoya yer verdi. Prof. Dr. Ünal, videoda, soğuk havalarda kapalı ortamlarda uzun süre kalmak zorunda olan bireyler için alınabilecek önlemleri anlattı. Hava dolaşımının sağlanması, sık sık el yıkama ve maske kullanımının önemine değinen Ünal, özellikle kalabalık ortamlarda bu önlemlerin hayati önem taşıdığını belirtti. Ünal, ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli beslenme ve düzenli uyku gibi yaşam tarzı değişikliklerinin de önemine vurgu yaptı.

Koca, paylaşımında, Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Ünal'ın, hastalığın bulaşmasını önlemek için neler yapılması gerektiğini aktaran videosuna da yer verdi.

'Kapalı Yerlerde Bulaştırma Hızı Artar'

Ünal, solunum yolu enfeksiyonlarının üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları olarak ikiye ayrıldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Üst solunum yolu enfeksiyonları, soluk borusunun ayrılım yerine kadar olan enfeksiyonlardır. Burun içinde sinüzit, faranjit, nezle, otit gibi pek çok enfeksiyonlar olabilir. Solunum yolu enfeksiyonları mevsimi denilen bu günlerde bütün bu enfeksiyonlarda artış meydana gelebilir ama en önemli artış nezledir.

Bu mevsimlerde soğuk havaların başlamasıyla birlikte kapalı yerlerde geçirilen süre arttığı için bulaştırma hızı artar ve solunum yolu nezle çok fazla görülür. Burun akıntısı, hapşırık, boğaz ağrısı, halsizlik, 38 derece ateşi geçmeyen bir hastalık şeklinde kendini gösterir."

Enfeksiyonlardan Nasıl Korunur?

Bu enfeksiyonlarda bulaşın önlenmesine dikkati çeken Ünal, "Nezleden ve bu tür enfeksiyonlardan korunmak için en temel şart, sağlıklı yaşam kurallarına riayet edilmesidir. Yani, uykuya dikkat edilmesi, dengeli ve düzenli beslenilmesi, spor yapılması gibi temel sağlıklı yaşam kurallarına uymaktır. Böyle yapılırsa, savunma sistemi daha sağlam olur" dedi.

Ünal, korunmada ikinci önemli faktörün, virüs belli bir mesafeden bulaşacağından hapşıran, öksüren kişilerle araya bir metre mesafe konulması gerektiğine işaret etti.

Hapşıran kişilerin bu esnada ele değil dirseğe hapşırmaları gerektiğini dile getiren Ünal, "Çünkü, ele hapşırıldıktan sonra başkasıyla tokalaşıldığında ya da kapı kulpu tutulduğunda, sağlam olan kişilere virüs bulaşacaktır. Sık sık eller yıkanmalıdır" uyarısında bulundu.