Özgür Özel'den Ali Fazıl Kasap Hakkında Açıklamalar

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa'da gerçekleşen Gençlik Kolları İl Başkanları Toplantısı sırasında Saadet Partisi Milletvekili Hasan Bitmez'in vefatı sonrası oluşan durum ve CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın Saadet Partisi'ne geçişine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma:
Özgür Özel'den Ali Fazıl Kasap Hakkında Açıklamalar

CHP Gençlik Kolları İl Başkanları Toplantısı için Manisa'ya giden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Tarihi Sultan Camisi Külliyesi ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez'in vefatı sonrası Meclis'te grup kurma çoğunluğunu kaybeden Saadet Partisi'ne bütçe görüşmeleri süresince geçiş yapan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap hakkında açıklamada bulundu.

Milletvekili Hasan Bitmez'in çok değerli ve sevilen bir siyasetçi olduğunu, ailesine, Saadet Partisine ve TBMM'ye başsağlığı dileklerini yinelediğini kaydeden Özgür Özel, Bitmez'in hayatını kaybetmesiyle Saadet Partisinin milletvekili sayısının 19'a düştüğünü ve grubun düşmesinin söz konusu olduğunu aktardı.

Bitmez'in Hatırasına Saygısızlık Olur

Saadet Partisi söz söyleyemez hale gelirse bunun demokrasi açısından büyük ayıp olacağını belirten Özel, "Hele hele Hasan Bitmez'in son nefesine kadar kürsüde sözünü söylemeye çalışan gayreti de göz önüne getirilince kendisinin hatırasına da saygısızlık olur. Biz bu grubun düşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Tüm muhalefet partilerinin birer milletvekili ile bir demokrasi dayanışması yapmasını önerdik. Ancak bugün saat 11.00'e doğru henüz tüm partilerin bu kararı alamadığını öğrendik." diye konuştu.

Saadet Partisi 60 Dakikalık Söz Hakkını Kullanacak

Ali Fazıl Kasap'ın fedakarlık yaparak Saadet Partisi'ne geçtiğini söyleyen Özel, "Saat 11.00'de de görüşmeler başlıyordu. Kütahya Milletvekilimiz Ali Fazıl Kasap, grubumuz adına bir fedakarlık yaparak bütçe görüşmeleri boyunca Saadet Partisine katılıyor. Saadet Partisi her gün 60 dakikalık söz hakkını kullanacak." dedi.

Chp Kürsü, Muhalefet Ve Söz Hakkını Savunur

Konuyla ilgili Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile de görüştüklerini ve üzerlerine düşeni yapacaklarını söylediklerini dile getiren Özel, şöyle devam etti:

"CHP kürsü hakkını, muhalefet hakkını, söz hakkını savunur. Bütçe görüşmeleri sonrasında mutlaka Saadet Partisine çeşitli katılımlar olabilecektir. O sağlanana kadar bütçe görüşmeleri boyunca kürsü haklarını kaybetmemeleri için bir milletvekilimizi Saadet Partisi grubunda görev yapmak üzere talimatlandırmış durumdayım."