Özgür Özel, Parti Milletvekilinin Saadet Partisi'ne Geçişini Açıkladı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partiden ihraç edilen Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın, Saadet Partisi'ne geçici olarak katılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özel, bu kararın, Saadet Partisi'nin Meclis'teki grup statüsünü korumak ve demokrasi adına yapıldığını belirtti.

Yayınlanma:
Özgür Özel, Parti Milletvekilinin Saadet Partisi'ne Geçişini Açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Gençlik Kolları ile Manisa'da buluşmasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Özel, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın, Saadet Partisi Milletvekili Hasan Bitmez'in vefatı nedeniyle Meclis Grubu'nun düşme tehlikesi yaşayan Saadet Partisi'ne geçici olarak katıldığını duyurdu. Özel, bu kararı, partinin kürsü ve muhalefet haklarını savunma amacıyla aldıklarını vurguladı.

Özgür Özel, şunları söyledi:

"Hasan Bitmez hepimizin çok sevdiği, çok değerli bir siyaset arkadaşımızdı. Maalesef, bütçede ilk konuşmasını yaparken, konuşmasını tamamladı, düşerek bir kalp krizi geçirdi. Tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Hem Meclis’teki törene katıldım, hem İstanbul’daki cenaze törenine katıldım. Buradan bir kez daha ailesine, Saadet Partisi’ne, TBMM’ye başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Allah rahmet eylesin.

'MİLLETVEKİLİMİZ BÜTÇE BOYUNCA SAADET PARTİSİ'NDE OLACAK'

Hasan Bitmez hayatını kaybedince İçtüzük gereğince 20 olması gereken grup üye sayısı 19’a düştü ve Saadet grubunun düşmesi söz konusu. Bugün de bütçe görüşmeleri devam ediyor. Hasan Bitmez sözünü bitirip, düşünce 19 kişiye inen grupta eğer Sadet Partisi sözünü söyleyemez hale gelirse, bu demokrasi açısından da çok ayıp, hele hele Hasan Bitmez’in son nefesine kadar kürsüde sözünü söylemeye çalışan gayreti göz önüne getirilince, kendisinin hatırasına da saygısızlık olur.

Biz bu grubun düşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bütün muhalefet partilerinin birer milletvekili ile demokrasi dayanışması yapmasını önerdik. Ancak bugün saat 11.00’e doğru henüz bütün partilerin bu kararı alamadığını öğrendik ve 11.00’de görüşmeler başlıyordu. Kütahya Milletvekilimiz Ali Fazıl Kasap, grubumuz adına bir fedakarlık yaparak bütçe görüşmeleri boyunca Saadet Partisi’ne katılıyor. Saadet Partisi her gün 60 dakikalık söz hakkını kullanacak."

Saadet Partisi'ne Geçici Katılım ve Özel'in Açıklamaları

Özgür Özel, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde Saadet Partisi'nin grup statüsünü koruma konusunda destek sözü verdiğini belirtti. Bütçe görüşmeleri sırasında Saadet Partisi'nin her gün 60 dakikalık söz hakkını kullanabilmesi için Ali Fazıl Kasap'ın Saadet Partisi'ne katılmasına karar verildiğini açıkladı.

Özel, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Kendisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin cenaze törenlerine katılmasından ve süreç boyunca gösterdiği dayanışmaya teşekkür etmişti. Gruplarının düştüğünü de nezaketle hatırlatmıştı. Biz de üzerimize düşeni yapacağımızı söylemiştik. Cumhuriyet Halk Partisi kürsü hakkını savunur, muhalefet hakkını, söz hakkını savunur."

Demokrasi Adına Alınan Karar ve Diğer Partilerin Rolü

Özel, bu hareketin demokrasi adına atılmış önemli bir adım olduğunu ve diğer partilerin de benzer desteği sağlaması gerektiğini vurguladı. "Diğer partilerle işbirliği yaparak grup kuracak sayıyı tuttururlar" diyen Özel, Saadet Partisi'nin Meclis'teki söz haklarını kaybetmemesi için gerekli adımların atıldığını belirtti. Bu durum, Türk siyasetindeki dayanışma ve demokrasiye verilen önemi gösteriyor.