Öğretmenlere ara tatilde 'din eğitimi’ semineri mi verilecek? Laikliğe karşı yeni bir adım

Öğretmenlerin dönem başından beri beklediği ve kendilerine göre planlar yaptığı 13-17 kasım arasındaki ara tatilde MEB, öğretmenlere ‘din eğitimi’ semineri vermeyi planlıyor. Öğretmenler ise duruma tepkisiz kalmadı, alınan ani karara sosyal medyadan “Yüz yüze seminere hayır” etiketi açarak tepki gösterdi.

Yayınlanma:
Öğretmenlere ara tatilde 'din eğitimi’ semineri mi verilecek? Laikliğe karşı yeni bir adım

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 13-17 Kasım’da planlanan ara tatilde öğretmenlerin eğitim seminer takvimini açıkladı.

Bakanlığın, okul öncesi ve ortaöğretim yönetmeliğinde yapılan yeni değişiklikle kurumlarda mescit zorunluluğu getirmesi tartışmaları sürerken seminer programına “Temel Eğitim ve Ortaöğretim Kurumlarında Din Eğitimi ve Öğretimi”ni koyması dikkat çekti.

Öğretmenlerden tepki

MEB’in “Mesleki çalışma seminerleri” kapsamında açıkladığı seminer takviminde “Temel Eğitim ve Ortaöğretim Kurumlarında Din Eğitimi ve Öğretimi” programının yer alması özellikle öğretmenlerden tepki çekti.

Takvimde yer alan bilgilere göre eğitimi, Din Öğretimi Genel Müdürü Ali İşleyen 17 Kasım’da verecek.

Öğretmenlerin tatil hakkına gasp

Eğitim Bilgi Ağı’nın (EBA) resmi internet sitesinden canlı olarak verilecek seminerleri, öğretmenlerin görevli oldukları kurumlarda izlemesi istendi.

Öğretmenler, karara sosyal medyadan “Yüz yüze seminere hayır” etiketi açarak tepki gösterdi. Yapılan paylaşımlarda bu kararın kaldırılması istenirken söz konusu kararla öğretmenlerin tatil hakkının gasp edildiği belirtildi.