Nuri Bilge Ceylan'dan 3 Maymun Filmi İddialarına Yanıt

Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan, uzun süredir gündemde olan ve Cannes Film Festivali'nde 'En İyi Yönetmen' ödülünü kazandıran "3 Maymun" filminin senaryosunu Zeki Demirkubuz'dan çaldığı yönündeki iddialara yanıt verdi.

Yayınlanma:
Nuri Bilge Ceylan'dan 3 Maymun Filmi İddialarına Yanıt

Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz arasında yıllardır devam eden soğukluğun, "3 Maymun" filminin senaryosu etrafında döndüğü biliniyor. 2008 yapımı filmle ilgili çalıntı senaryo iddiaları, iki yönetmenin arasındaki ilişkiyi gerdi. Ceylan, "Kış Uykusu" filminin kitabının yayımlanmasında, "3 Maymun" filminin senaryosunu çaldığı iddialarını yalanladı. Ceylan, Demirkubuz'un bu iddiaları bilmesine rağmen çalıntı izlenimi yarattığını ifade etti.

10Haber'den Olkan Özyurt'un aktardığına göre, Ceylan, 26 Mart 2014’te günceye yazdığı yazıda senaryoyu çaldığı iddialarını yalanlarken Demirkubuz'un gerçeği bildiği halde 'çalıntı' izlenimi yarattığını söyledi.

"BÖYLE BİR ŞEY YOK"

Ceylan'ın açıklaması şöyle:

"Bugün sosyal medyada yine, Zeki Demirkubuz’un 'Yeraltı' filminde yer alan imalardan ve göndermelerden hareketle, 'Üç Maymun' filmini Zeki’nin senaryosundan yola çıkarak, daha net bir ifadeyle söylersek ondan çalarak yaptığımı iddia eden bir tartışmayla karşılaştım. Her zamanki gibi yine canım sıkıldı…

Bugüne kadar bu konu hakkında hiç konuşmadım. Konuşmadım çünkü hem genelde sessizliği her zaman daha inandırıcı bulmuşumdur hem de Ebru her zaman olduğu gibi bu olayda da konuşmamam yönünde telkin verdiği için susmayı tercih ettim. Ama öte yandan 'Sükût ikrardan gelir' diye de bir söz var bu kültürde. O nedenle belli bir duruma düştüğünde nasıl davranması gerektiğine gerçekten kolay karar veremiyor insan. Bu konuda bugüne dek bana, herhangi bir söyleşide veya başka bir sosyal ortamda da herhangi bir soru sorulmadığı için herhangi bir açıklamada bulunmak durumunda da kalmadım. Sadece yakın arkadaşlarımla konuştuğum bir konu olarak kaldı ve hiçbir zaman toplumsallaşmadı. Şimdi burası bunun için doğru bir yer mi emin değilim ama yine de merak edenler için konuya kısa bir açıklama getirmek adına söylemek isterim: Tabii ki yok böyle bir şey."

"AŞAĞILIK OLAN BEN DEĞİLİM"

Aynı konu üzerinden Demirkubuz'a da sitem eden Ceylan'ın açıklamalarının Demirkubuz ile ilgili kısmı ise şöyle:

"Aslında bunu Zeki de çok iyi biliyor ama nedense öyle bir şey varmış gibi bir izlenim yaratmayı da tercih ediyor. Yani açıkça söylemiyor, onun yerine icabında kolaylıkla inkar edebileceği güvenli bir mesafeden yapıyor bunu. Bence çok ayıp ediyor. Bunca yıl arkadaşlık ettik, birbirimize ne yardımlar ettik sonuçta. Yarışma duygusunu anlarım ama hiç değilse sportmence yapılabilmesini beklerdim. Böyle bel altından vurarak değil.

Yıllar sonra yaptığı bir söyleşide 'Üç Maymun' filmini seyretmediğini de söylemiş üstelik. İnsan izlemediğini iddia ettiği bir film için nasıl böyle şeyler ima eder? Bilmiyorum. Belki de 2006 yılında (yani Üç Maymun’dan iki yıl önce) çok da önemli olmayan bazı şeyler yüzünden kendisine birden soğuk davranmaya ve ardından -biraz üzülerek de olsa - görüşmemeye başladığım için intikam alıyordur kendince. Filmine itinayla hesaplanmış detaylar yerleştirmek suretiyle çamur at izi kalsın şeklinde incelikli bir strateji yürütmüş. Piyasada yarattığı izlenime bakılacak olursa, isteğine ulaşmakta başarılı olmadığı da söylenemez. Evet, aşağılanan ben oldum belki burada sonuçta ama aşağılık olan kesinlikle ben değilim."

Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan arasındaki soğukluk iki ismin çektiği filmlere de yansımıştı. Demirkubuz'un 'Yeraltı' filmindeki ünlü yemek sahnesinde Engin Günaydın'ın canlandırdığı baş karakter, karşısında duran ödüllü yazarın kendi fikirlerini çaldığını yüzüne karşı söylüyordu.

Ceylan'ın 2018 yapımı 'Ahlat Ağacı' filminde de Serkan Keskin'in canlandırdığı ünlü bir yazar ile baş karakter Doğu Demirkol'un canlandırdığı karakter arasındaki uzun tartışmanın bu sahneye cevap olduğu ileri sürülüyordu.