Nesli tükenmekte olan ve kırmızı listede yer alan Vaşak, Tunceli'de görüntülendi

Kırmızı listede adı olan Vaşak, koruma altında olan yaban keçisini avlarken görüntülendi. İnsanlığın avcılığa karşı olduğu bölgede, vaşağın görüntüsü alındıktan sonra avladığı hayvanla beslensin diye vaşak rahat bırakıldı.

Yayınlanma:
Nesli tükenmekte olan ve kırmızı listede yer alan Vaşak, Tunceli'de görüntülendi

Tunceli’de nesli tükenmekte olduğu için Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) kırmızı listesinde yer alan vaşak, bir yaban keçisini avlarken görüntülendi.

Kayalık alanda avladığı yaban keçisini sürükleyerek dereden karşıya geçirmeye çalışan vaşak, yorulunca keçiyi derede bırakarak, uzunca bir süre ormanlık alanda dinlenmeye çekildi.

kapak-100237.jpg

Vaşağın ormanlık alanda bekleyişi kameralar tarafından kayıt altına alındı.
Vaşağı görüntüleyen doğa fotoğrafçısı Muzaffer Akyüz, ''Elimize gelen bir görüntü üzerine bölgeye gittik. Dere kenarında ölmüş bir dağ keçisi gördük. Dağ keçisini incelerken yaban hayvanı tarafından öldürüldüğünü fark ettik. O esnada karşıdan bir vaşak bizi izliyordu.

100039582-aw05620604.jpg

Vaşağın görüntüsünü aldık. Muhtemelen hayvanı avlayıp dere kenarına götürmüş, yorulduğu için karşıya geçirememiş. Görüntü aldıktan sonra avladığı hayvanla beslensin diye vaşağı rahat bıraktık. Pülümür ilçesi yaban hayatı açısından zengin. Bölgede vaşak, Anadolu yaban keçisi popülasyonu zengin. Burada avlanma olmuyor. İnsanların avcılığa karşı tepkisi yüksek” dedi.