Karabük'te, aç anne ayı ve bebekleri şehre indi. İnsanlığın doğal yaşama etkileri

İnsanların doğada yaşayan tek canlının kendisinin olduğunu düşünmesi ve bu sebepten bencilce doğa düzenini bozmasıyla bir çok canlı türü yaşam alanında açlıkla mücadele etmek zorunda. Dün akşam, Karabük'te aç kalan ayı ve yavruları şehre indi, esnafa zor anlar yaşattı.

Yayınlanma:
Karabük'te, aç anne ayı ve bebekleri şehre indi. İnsanlığın doğal yaşama etkileri

Karabük’ün farklı noktalarında görünen anne ayı ve bebekleri vatandaşlara korku dolu anlar yaşattı. Şehir merkezine aç kaldıkları için inen ayılar ilk olarak Karabük kent merkezinde yer alan alt geçitte görüldü. Bir vatandaş tarafından cep telefonuyla kaydedilen masum ayılar, koşarak gözden kayboldu. Daha sonra bir vatandaş alt geçitte gördüğü ayıyı ilk başta yanına çağırırken ayının kendisine doğru gelmesiyle panik yaparak, "Gelme gelme, dur" diyerek ayıyı durdurmaya çalıştı.

Açlıktan yemek arayan anne ayı ve yavruları, esnafı korkuttu

Ayılardan biri daha sonra 200 Evler Mahallesi’nde görüldü. Bir vatandaş tarafından cep telefonuyla görüntülenen ayı koşarak uzaklaştı. Ayılardan biri ise şehir merkezinde bulunan bir iş hanına girdi. İş hanında merdivenlerin korkuluklarından tırmanan ayı, kendini korumak için esnaflara saldırmaya çalıştı. Ayı iş hanı içerisinde esnafları kovalarken, esnaflar kendilerini dükkana zor attığı anlar kaydedildi. Şehir merkezinde gezen ayılar bir işyerinin güvenlik kamerası tarafından da kaydedildi.

Belediye harekete geçti. Masum canlar uyutulacak mı?

Ayı saldıran esnaflardan Gökhan Açıkgöz, bir anda geldiğini ve korktuklarını söyleyerek, "Bir arkadaşı kovalıyordu onu dükkana aldım. Daha sonra dükkanın camlarını kırıyordu. Her tarafa saldırdı. Işıkları kapattık, ayının göreceği kısımlardan kaçtık, 155’i aradım ihbarda bulunduk. 5 dakika oyalandık, daha sonra ayı gitti" dedi.

Karabük Belediyesi ekipleri de ayıları yakalamak için çalışma başlattı. ac-kalan-ayi-yavrulariyla-sehre-indi.webp

O bir anne ve üç yavrusu var!

Hayvanların yaşam alanlarının, insan yaşam alanına çevrilmesi, ormanlık ve yüksek alanlara oteller yapılması doğada yaşayan canlıların yaşam alanlarını kısıtlamaktadır. Aynı zamanda hayvan avlamak ve küresel iklim değişikliğine sebep olan etkenlerle beraber bir çok canlı ve bitki türü yok olmakta. Doğada avlanarak yaşayan ve beslenmeye ihtiyacı olan bu canlılar her gün insanlığın bencilliği yüzünden açlıktan ölmekle karşı karşıyalar. Yemek bulamayan masum canlılar, karınlarını doyurmak ve yaşamlarını sürdürebilmek için şehir merkezlerine inip çöpleri karıştırmak zorunda kalıyorlar. Karabükte medyana gelen bu olayda masum bir annenin üç yavrusunu doyurmak için merkeze indiği ise aşikar. Tıpkı bir insan gibi o da yavrularını ve kendini savunmak için bazı mekanizmalar geliştirmek durumundadır. Saldırgan tavırları da tam olarak bu yüzden. Peki şimdi ne olacak? Bu dört masum canlı uyutulacak mı? Sırf aç kalmamak için indikleri şehirde insanlar tarafından ödürülmeye mahkumlar mı?