Google, Sedad Hakkı Eldem'in Yaş Gününü Doodle İle Kutluyor! Sedad Hakkı Eldem Kimdir?

Google, Türkiye'de mimarlık alanında büyük öneme sahip olan Sedad Hakkı Eldem'in 115. doğum gününü özel bir doodle tasarımıyla kutluyor. Bu doodle'a tıklayanlar, Eldem hakkında daha fazla bilgiye ulaşabiliyor.

Yayınlanma:
Google, Sedad Hakkı Eldem'in Yaş Gününü Doodle İle Kutluyor! Sedad Hakkı Eldem Kimdir?

Google, Türk mimarlığının önde gelen isimlerinden Sedad Hakkı Eldem'in 115. yaş gününü anmak için özel bir doodle tasarımı hazırladı. Bu doodle, Google ana sayfasında yer alarak kullanıcılara tıkladıklarında Eldem hakkında çeşitli bilgilere erişme imkanı sunuyor. Google'ın bu özel günleri ve önemli şahsiyetleri anma geleneği kapsamında, Eldem'in mimarlık alanındaki katkıları ve mirası bu şekilde anılıyor.

n85fbjrmlkis7evsng9y6g.webp

Mimar Sedad Hakkı Eldem Kimdir?

Mimar Sedad Hakkı Eldem 20 Aralık 1908 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası Marsilya, Zürih ve Münih’te başkonsolos olarak bulunan İsmâil Hakkı Bey, annesi Müzeci Osman Hamdi Bey’in kardeşi Galip Edhem Bey’in kızı Azize Galip Hanım’dır.20. yüzyılın önde gelen Türk mimarlarından birisi olan Sedad Eldem'in büyük dedesi son Osmanlı aristokrat ailesinin soyundan gelen Sadrazam İbrahim Edhem Paşa'dır.

Babası İsmail Hakkı Bey'in diplomat olması nedeniyle Sedad Hakkı Eldem'in çocukluğu Cenevre, Münih ve Zürih gibi Avrupa şehirlerinde geçti. İlköğretimi Fransızca liseyi ise Almanca okuyan Sedad Hakkı Eldem bu iki dile de oldukça hakimdir. 1924 yılında İstanbul'a döndü. 1928'de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mimarlık bölümünü bitirdi. 1932'de İstanbul’da kendi bürosunu açtı, bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisinde ders vermeye başladı, 1978'de emekli oluncaya değin Akademi öğretim üyeliği görevini sürdürdü.

Osmanlı dönemi evleri ve 18.-19. yüzyıl saray ve köşkleri üzerinde yaptığı çalışmalar ve klasik Osmanlı mimarisi üzerine araştırmalara yaparak, mimari tasarımda geleneksel motiflerin yeniden kullanılmasına öncülük etti. Tarihi yapıların korunmasıyla ilgili olarak 1941-1945 arasında Eski Eserleri Muhafaza Encümeninde, daha sonradan 1962-1978 arasında Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunda görev aldı.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan ve ilk genel kurul toplantısını 1948’de Lozan’da yapan Uluslararası Mimarlar Birliği’nde (UIA) Türkiye’yi temsil etti. 1986’da Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü kazandı. 7 Eylül 1988'de İstanbul’da öldü ve cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.