Gazze'de böbrek hastaları ölecek! Gazze Sağlık Bakanlığından gelen kritik çağrı...

Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, hastanelere ve ambulanslara yakıt sağlanması için çağrıda bulundu. Eğer en kısa zamanda yakıt temin edilmezse 38’i çocuk, bin 100 böbrek yetmezliği hastasının hayatının tehdit altına gireceğini belirtti.

Yayınlanma:
Gazze'de böbrek hastaları ölecek! Gazze Sağlık Bakanlığından gelen kritik çağrı...

Birleşmiş Milletler (BM), Gazze Şeridi'nde 3 günlük yakıtın kaldığını duyurarak yakıt olmadan hastane ve fırınların çalışamayacağını ve insani yardımın yapılamayacağını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından bölgede yaşanan son durumla ilgili bir açıklama da Gazze Sağlık Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı bir açıklamada konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

Hastanelere yakıt temin edilmemesinin, 38'i çocuk 1100 böbrek yetmezliği hastasının hayatını tehdit edeceğini vurgulayan Kudra, hastanelere ve ambulanslara yakıt sağlanması için çağrı yaptı.

gazze-saglik-bakanligi-sozcusu-esref-el-kudra-dan-onemli-aciklamalar-video-turkce-altyazili-36499.jpg

'Olağan dışı silah kullanımı'

Kudra, açıklamasında ayrıca sağlık ekiplerinin, ölü ve yaralıların vücutlarında ciddi yanıklara neden olan “olağan dışı silahlar kullanıldığını” tespit ettiğini de kaydetti.

Öte yandan Sağlık Bakanlığından yapılan başka bir açıklamada da Mısır’dan Refah Sınır Kapısı’nı açması, yardımların girişi ile yaralıların çıkışını güvence altına alması istendi.