Depremzedelerin Hüsranı: İlkokul Mezunu Fırıncı, Mimar Olarak Kaydedilmiş!

Maraş'ın Elbistan ilçesinde meydana gelen ve 4 kişinin ölümüne neden olan bina yıkımında, yapı kullanım izin belgesinde fenni mesul olarak gösterilen Mehmet Şahin'in aslında ilkokul mezunu bir fırıncı olduğu ortaya çıktı. Bu olay, soruşturmayı yürüten Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı'nı harekete geçirdi.

Yayınlanma:
Depremzedelerin Hüsranı: İlkokul Mezunu Fırıncı, Mimar Olarak Kaydedilmiş!

Maraş'ın Elbistan ilçesinde yaşanan ve 4 kişinin hayatını kaybettiği büyük bir yıkımın ardından şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıktı. Sağlam Evleri Sitesi'nin B Bloğuna ait yapı kullanım izin belgesinde fenni mesul ve mimar olarak gösterilen kişi, aslında ilkokul mezunu bir fırıncı olan Mehmet Şahin çıktı. 6 Şubat'ta meydana gelen ikinci depremin merkez üssü olan Elbistan'da, 3 bloklu Sağlam Evleri Sitesi'nin yıkılması sonucu yaşanan bu trajedi, Yunus Emre Mahallesi Hacı Esat Efendi Caddesi'ndeki sitenin B ve C bloklarında 4 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Fenni Mesulün Gerçek Kimliği

Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve fenni mesul olarak gösterilen Mehmet Şahin, 53 yaşında bir fırıncı. Elbistan Sulh Ceza Mahkemesi'nde ifade veren Şahin, "Ben fırıncılık işi ile uğraşmaktayım, ilkokul mezunu biriyim. Bana söylemiş olduğunuz Sağlam Evleri'nin fenni mesulü mimar Mehmet Şahin'miş, isim benzerliği sebebiyle buradayım," diyerek suçlamaları reddetti ve fenni mesul olabilmek için gerekli eğitim ve unvana sahip olmadığını belirtti.

Ömer Koç, depremin üzerinden 11 ay geçmesine rağmen soruşturmada hiçbir ilerleme olmadığını belirtti. İlkokul mezunu birinin Elbistan Belediyesi'nce mimar olarak gösterilmesinin skandal olduğunu ifade den Koç, şunları söyledi:

"Depremde anne ve babasını Bu depremde ben annemi ve babamı kaybettim. Bu sitede annem ve babam dışında 2 kişi daha hayatını kaybetti. 4 kişinin ölümüyle ilgili Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir soruşturma başlatıldı. Ekim ayında soruşturma dosyasını incelediğimde dosyada 5 şüphelinin olduğunu fark ettim ve şüphelilerden birinin ifadesi dikkatimi çekti. Fenni mesul olarak gözaltına alınan Mehmet Şahin, ilkokul mezunu bir fırıncı olduğunu, bu nedenle de fenni mesul olmasının, mimar, mühendis olmasının imkansız olduğunu söylüyor. Bu kişi, Haziran ayında itiraz dilekçesi veriyor, mahkemeye başvuruyor yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması için. O talep de reddediliyor ve isim benzerliğinden dolayı mağdur olduğunu söylüyor.

Günümüzde isim benzerliğinden bir kişinin mağdur olması zor. Bunu araştırdığımda, depremin enkazından çıkardığım için eşyaların arasında evin yapı kullanım izin belgesini buldum. Yapı kullanım izin belgesindeki Mehmet Şahin’in kimlik ve adres bilgileri ile ifade tutanağındaki kimlik ve adres bilgilerini karşılaştırdığımda birebir aynı olduğunu ancak imzaların farklı olduğunu fark ettim. Daha sonra ben bu Mehmet Şahin ile görüştüm, kendisi bana ‘Keşke tek dosyam sizin olsa, sizin dosya dışında 6 dosyam daha var benim’ dedi. Yani ilkokul mezunu bir fırıncı, depremle ilgili 7 ayrı soruşturmada şüpheli olarak gözüküyor. Belediye bununla da yetinmeyip Mehmet Şahin’e mimarlar odası sicil numarası da vermiş. Bu yapı kullanım izin belgesi Elbistan Belediyesi tarafından düzenlenen ıslak imzalı bir belge, yani resmi bir belge. Resmi bir belgede alakasız bir kişinin isim, kimlik, adres bilgileri yer alamaz, yer alıyorsa bu açıkça resmi evrakta sahteciliktir. Biz bu soruşturmalar devam ederken Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan buna ek olarak resmi evrakta sahtecilik suçundan da resen bir soruşturma başlatmasını bekliyoruz. Bunun yanında Elbistan Belediyesi’nin de burada idari bir soruşturma başlatması gerekir çünkü ortada apaçık bir şekilde resmi evrakta sahtecilik var."

"BİNALARIN EVRAKLARI YOK"

Deprem bölgesinde birçok soruşturmanın tamamlanıp davaların açıldığını ancak kendi dosyalarının bilirkişiye dahi gönderilemediğini belirten Ömer Koç, şöyle devam etti:

"11 ay geçti depremin üzerinden ancak halen bizim binanın fenni mesulü tespit edilemedi. Sebebine gelince, Elbistan Belediyesi imar dosyasını halen savcılığa göndermedi. En son cumhuriyet savcısı 27 Ekim’de belediyeye müzekkere yazarak dosyayı istedi ancak bırak dosyayı göndermeyi belediyeden müzekkereye cevap dahi yazılmadı. Belediyeye gittim, Sağlam Evleri Sitesi dosyası belediyede mevcut, dosyaya baktım. İşin garip olan tarafı şu, dosya içerisinde ölümün olmadığı A bloğa ait zemin etüt raporu, proje gibi bütün evraklar mevcutken, ölümlerin yaşandığı B ve C bloğa ait hiçbir evrak yok. Belediye, ‘Daha önce bu dosyayı savcılığa gönderdik geri aldık’ dedi. Savcıyla görüştüm, savcı da ‘Doğru. Biz dosyayı geri göndermiştik’ diyor. Yani dosya niye geri gönderiliyor, kim gönderiyor, kim teslim alıyor o da belli değil. Bizim beklentimiz, bu soruşturmanın bir an tamamlanıp sorumlular kimse tespit edilerek yargı önüne çıkarılmasıdır."