ÇYDD, Milli Eğitim Bakanı Tekin Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar nedeniyle, MEB'in tarikat ve cemaatlerle iş birliği yapacağına dair sözleriyle ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Yayınlanma:
ÇYDD, Milli Eğitim Bakanı Tekin Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in tarikat ve cemaatlerle iş birliğine devam edeceğine yönelik ifadeleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu. ÇYDD, bu açıklamaların Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti yapısına aykırı olduğunu vurguladı.

Bakanın Açıklamaları ve ÇYDD'nin Tepkisi

ÇYDD'nin yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in TBMM'de yaptığı ve tarikatlarla cemaatlerle iş birliklerinin devam edeceğine yönelik açıklamalarının, devletin laik ve demokratik niteliğine açık bir saldırı niteliği taşıdığı belirtildi. Dernek, bu açıklamaların Anayasa, Devrim Kanunları, Milli Eğitim Temel Kanunu ve Türk Medeni Kanuna aykırı olduğunu ve TCK'nın "Suçu ve Suçluyu Övme Suçu" kapsamına girdiğini ifade etti. Ayrıca, ÇYDD bu ifadelerin laik ve bilimsel eğitim sistemine karşı bir politika ve saldırı olduğunu dile getirdi.

Konuya ilişkin ÇYDD tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Milli Eğitim Bakanı’nın TBMM’de yaptığı tarikatlar ve cemaatler ile iş birliklerinin devam edeceğine yönelik açıklamaları devletin laik ve demokratik niteliğine açık bir saldırı niteliği taşımaktadır. Bununla birlikte; mevcut açıklamaların Anayasa, 430 ve 677 sayılı Devrim Kanunları, Milli Eğitim Temel Kanunu ve Türk Medeni Kanununa aykırı olması ve TCK madde 215 ‘’Suçu ve Suçluyu Övme Suçu’’ kapsamına girmesi gerekçesiyle Anayasa’nın ihlal edildiğinin kabul edilmesidir. Sayın Bakan’ın konuşmasında net bir şekilde ifade edilen tarikat ve cemaatlerle iş birliği yapma kararlılığı; laik ve bilimsel eğitim sistemine karşı bir politikayı ve saldırıyı ortaya koymaktadır. Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Dolayısıyla, Milli Eğitim Bakanı’nın devletin en yüce makamında yaptığı tarikatlar ve cemaatler ile iş birliklerinin devam edeceğine yönelik açıklamaları kabul edilemez niteliktedir."

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, TBMM'de gerçekleştirilen bütçe görüşmeleri sırasında, cemaat ve tarikatlarla yapılan protokollerin eleştirilmesine karşılık bu yapıları STK olarak adlandırarak, mevcut yapılarla iş birliğine devam edileceğini açıklamıştı. Bakan Tekin, "Sizin 'tarikat, cemaat' dediğiniz, bizim 'STK' dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır" diyerek, bu yapılarla protokol yapmaya devam edeceklerini ifade etmişti. ÇYDD'nin bu açıklamalara yönelik suç duyurusu, Milli Eğitim Bakanı'nın sözlerinin laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle yapıldı.