Aylin Nazlıaka, Kızıl Goncalar Dizisinin Yasaklanmasına Tepki Gösterdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, "Kızıl Goncalar" dizisinin hedef alınmasına ve olası yasaklanmasına sert tepki gösterdi. Nazlıaka, tarikatların ve AKP Hükümeti'nin uygulamalarının eleştirildiği dizinin, çocukların geleceği üzerine dikkat çektiğini vurguladı.

Yayınlanma:
Aylin Nazlıaka, Kızıl Goncalar Dizisinin Yasaklanmasına Tepki Gösterdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, "Kızıl Goncalar" dizisinin tarikatlar ve AKP Hükümeti tarafından hedef alınmasına tepki gösterdi. Nazlıaka, dizinin, hükümet döneminde güçlenen tarikatları ve bu tarikatların etkilerini gözler önüne serdiğini belirterek, İsmailağa Cemaati'nin dizinin sonlandırılması çağrısında bulunduğunu ve RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in de diziyi incelemeye aldığını ifade etti.

Nazlıaka'nın Eleştirileri ve Tepkisi

Nazlıaka, AKP Hükümeti'nin politikalarının sonucu olarak kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesi, okula gönderilmemesi ve Kuran kurslarında şiddet görmesi gibi konuların dizide işlenmesinin rahatsızlık yarattığını söyledi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın dizinin çekimlerine kısıtlama getirdiğini belirten Nazlıaka, "Diziyi izlemedim ama bu yasaklamayı anlayabilmiş değilim" dedi. Nazlıaka, Türkiye'nin laik ve demokratik bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Tarikat ve cemaatlerin ellerinde gelecekleri çalınan çocukların unutulmasına geçit vermeyeceğiz" ifadesini kullandı ve dizinin yasaklanmasının, hükümetin politikalarını görünmez kılmayacağını belirtti. Nazlıaka'nın bu açıklamaları, "Kızıl Goncalar" dizisinin yasaklanması konusunda önemli bir siyasi tartışmayı gündeme getirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a seslenen Nazlıaka, şu soruları yöneltti:

“>> Bu diziden neden rahatsız oldunuz?

>> Hiranur Vakfı’ndaki istismar skandalı tartışılmaya devam ederken AKP’li Başakşehir Belediyesi’nin ‘hafızlık ve Kuran’ eğitimi veren Beyaz El Derneği ile yine protokol imzalayacak olması tartışılır diye mi korkuyorsunuz?

>> Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Meclis’teki bütçe görüşmelerinde; bakanlığının 2 bin 709 protokolünün bulunduğunu ve bunların 10’unun tarikat-cemaatlerle imzaladığını açıklamıştı. Yetmemiş, 2024 yılında da cemaat ve tarikatlarla protokollere devam edileceğini belirtmişti. Bu konunun üzerini örtmek için mi diziyi hedef alıyorsunuz?

>> İsmailağa Cemaati’na bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında zorla evlendirilen kızı H.K.G’nin hafızalardan silinmesi için mi beyhude bir çabaya girdiniz?

>> Cemaat yurdunda kalırken gencecik yaşta, göz göre göre ölüme sürüklenen Enes Kara’nın hatırlanmasından mı tedirgin oldunuz?

>> Kaçak bir medresenin ahırında ölü bulunan Abdülbaki Dakak’ın yaşadıkları yeniden gündem olur diye mi dizi kaldırılsın istiyorsunuz?

>> Aladağ’da Süleymancılar tarikatına bağlı kaçak yurtta yanarak can veren öğrencilerin yeniden gündeme gelmesini mi engellemeye çalışıyorsunuz?

>> Depremdeki kayıp çocukların tarikatlara iktidar eliyle nasıl verildiği yeniden tartışmaya açılırsa ‘ne yaparız?’ diye mi korktunuz?"