13 Yaşındaki Kız Çocuğunun Nişanı, 'Herkes Bu Yaşta Evleniyor' Savıyla Savunuldu

Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Karaali Mahallesi'nde yaşanan şok edici olayda, 13 yaşındaki bir kız çocuğu, ailesi tarafından 15 yaş büyük bir erkekle nişanlandı. Olay, sosyal medyada paylaşılınca Türkiye'nin gündemine oturdu. İki aile de yaşananların normal olduğunu iddia ederken, yetkililer devreye girip çocuğu devlet korumasına aldı.

Yayınlanma:
13 Yaşındaki Kız Çocuğunun Nişanı, 'Herkes Bu Yaşta Evleniyor' Savıyla Savunuldu

Karaali Mahallesi'nde yaşayan bir aile, sekizinci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki kızları C.S.'yi aynı mahallede oturan ve çocuktan 15 yaş büyük olan Ali G. ile 'nişanladı'. 7 Aralık'ta evde yapılan nişan merasimi ise davetliler tarafından cep telefonuyla kaydedilip sosyal medyada yayınlandı. Sosyal medyada yayınlanmasının ardından Türkiye'nin gündemine oturan olayın ardından 13 yaşındaki C.S., savcılık kararıyla Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından devlet koruması altına alınıp yurda yerleştirildi.

Normal Bir Durum Abartıldı

Milliyet'ten Çiğdem Yılmaz, Karaali köyüne giderek skandal 'nişan' olayına imza atan ailelerle görüştü. Görüşmede, yaşanan nişan olayının normal olduğunu ve basının durumu abarttığını savunan iki aile yer aldı. C.S.'nin babası Osman S., kızının 14 yaşında olduğunu, nişanladığı Ali G.'nin ise 25 yaşında olduğunu öne sürerek, "Kızım bir yıldır bu çocukla konuşuyor. Biz de öğrenince laf söz olmasın diye söz kestik. Yaşı gelince de evleneceklerdi. Ama sanki bu olay ilk kez yaşanıyormuş gibi abartıldı" dedi. Baba, köyde bu yaşlarda evliliklerin olduğunu söylediği anda ise odadaki diğer kişiler tarafından susturuldu.

"Zorla Bir Şey Olmamış"

Ali G.'nin babası Fikret G. de, "İkisinin rızası da varmış. Bunlar zaten bir yıldır konuşuyormuş. Biz de gelip Allah'ın emriyle istedik, ailesi de verdi. Zorla bir şey olmuş değil. İfademizi de gerekli yerlere verdik" diye konuştu. 13 yaşındaki kızın rızası sorulduğunda, diğer aile üyeleri araya girip, "Bir yıldır görüşüyorlarmış zaten, zorla bir şey yok" dediler. Ali G.'nin amcası Hasan G. ise medyanın abarttığını iddia ederek, "Dava açacağız, her şeyi abarttılar. Çocuklar zaten bir yıldır konuşuyormuş, hata yapmasınlar diye biz de söz kestik" dedi.

Mahalledeki Normalleşmiş Evlilik Yaşları

13 yaşındaki C.S.'nin evinden çıkarken başka bir komşusu, "Bu köyde sanki bunlar ilk oluyormuş gelip bu garibanları mı buldunuz. Burada herkes bu yaşta evleniyor" dedi. Kadın konuşmaya devam edince, Ali G.'nin amcası, kadını susturup, "Sus bir de köyü hedef haline getirme, karıştırma oraları" dedi. C.S.'nin amcasının eşi (yengesi) Şerife G. de 13-14 yaşlarında köyde onlarca kişinin nişanlandığını öne sürerek, yaşananların bir yanlışlık olmadığını savundu.