Fırın Tepsilerini Kolayca Temizlemenin En Kolay Yöntemi!
![Fırın Tepsilerini Kolayca Temizlemenin En Kolay Yöntemi!](https://cdn.haberay.com/news/11941.jpg)
Mutfakların vazgeçilmez araçlarından biri olan fırın tepsileri, yüksek ateşte sıkça kullanıldıkları için inatçı lekelerle dolabilir. Ancak bu lekeleri çıkarmak için etkili yöntemler bulunuyor. İşte fırın tepsisi temizlemenin pratik ve etkili yolları.
![Fırın Tepsilerini Kolayca Temizlemenin En Kolay Yöntemi! 1](https://cdn.haberay.com/gallery/2024/01/1/firin_tepsisi_nasil_temizlenir_kurumus_firin_tepsisi_nasil_temizlenirfirin_tepsisi_temizlime_1703076267_2216.webp)
Fırın tepsilerini temizlemek için birkaç etkili yöntem mevcut. Yasemin kaynağına göre, bu yöntemlerden ilki, bulaşık deterjanı kullanmaktır. Tepsi üzerindeki lekeleri gidermek için, süngerin sert tarafına bulaşık deterjanı dökerek temizlik yapabilirsiniz. Eğer lekeler kurumuşsa, tepsiye önce kaynar su döküp içine bulaşık deterjanı ekleyerek iki saat bekletmek faydalı olacaktır.
![Fırın Tepsilerini Kolayca Temizlemenin En Kolay Yöntemi! 2](https://cdn.haberay.com/gallery/2024/01/1/yeni-proje-002.jpeg)
Karbonat ve Sirke İle Etkili Temizlik
Kimyasal ürünler kullanmak istemeyenler için karbonat ideal bir alternatiftir. Bir kaba biraz karbonat ekleyip üzerine sıcak su ilave ederek macun kıvamında bir karışım hazırlayın. Bu karışımı tepsiye sürdükten sonra bir süre bekletmelisiniz. Bir diğer yöntem ise beyaz sirke, karbonat ve bulaşık deterjanının birleşimiyle gerçekleşir. Öncelikle tepsideki yağı peçete ile silin, ardından içine sıcak su döküp 5 dakika bekletin. Suyu döktükten sonra tepsiye bir yemek kaşığı karbonat ve bir miktar beyaz sirke ekleyin. Bir süre beklettikten sonra bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin ve üzerine yeniden sıcak su döküp lekeli bölgeleri ovalayın. Bu yöntemler sayesinde tepsinizdeki kirler kolayca çıkacak ve tepsiniz yeniden parlayacak. Bu basit ve etkili yöntemler, fırın tepsilerinin temizliğini daha pratik ve hızlı hale getirerek mutfak işlerinizi kolaylaştıracaktır.
![Fırın Tepsilerini Kolayca Temizlemenin En Kolay Yöntemi! 3](https://cdn.haberay.com/gallery/2024/01/1/yeni-proje-1-003.webp)
CAN FIRIN TEPSİSİ NASIL TEMİZLENİR
Malzemeler:
Sıvı bulaşık deterjanı
Karbonat
Su
Alüminyum folyo
Kullanmadığınız diş fırçası
Uygulama:
İlk olarak diş fırçasının üzerine bir miktar bulaşık deterjanı ekleyin ve ıslattıktan sonra karbonata batırın. Bu işlemi yaptıktan sonra yanık olan yerleri diş fırçasıyla temizleyin. Her tarafını ovaladıktan sonra cam fırın tepsisini alüminyum folyo ile siler gibi yapın. Bu şekilde lekelerin kolayca gittiğini göreceksiniz.