Doktorlar Bahar Mevsiminde Artan Hastalıklara Karşı Uyarıda Bulunuyor: Önlemler Alın

Doktorlar, hava ısındıkça artan hastalıklara dikkat çekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Doğukan Işıkoğlu, baharla birlikte hastalıkların arttığını ve alınması gereken önlemleri açıkladı.

Yayınlanma:
Doktorlar Bahar Mevsiminde Artan Hastalıklara Karşı Uyarıda Bulunuyor: Önlemler Alın

Dr. Işıkoğlu, baharın gelmesiyle birlikte alerjik rinit, konjonktivit ve astım gibi durumların arttığını belirtiyor. Bu durumların nedeninin çimen, polen ve ağaç tozlarının yaygınlaşması olduğuna dikkat çekiyor. Bahar alerjileri genellikle hapşırma krizleri, burun akıntısı veya tıkanıklığı, göz ve burun kaşıntısı, ciltte kızarıklık ve şişlikler, nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Dr. Işıkoğlu, alerjenlerden mümkün olduğunca uzak durmanın önemini vurguluyor. Bu kapsamda ev ve araçların düzenli havalandırılması, yoğun alerjen içeren bölgelerde maske kullanımı ve mümkünse kapalı alanlarda vakit geçirilmesi gerektiğini öneriyor. Ayrıca, burun yıkama ve uygun tedavilerin de alerjik belirtileri hafifletmede önemli olduğunu belirtiyor.

BAHAR YORGUNLUĞUNA DİKKAT

Mevsim geçişlerinin özellikle sıcaklık değişimlerinin hızlı yaşandığı dönemlerde, üst solunum yolu enfeksiyonlarının artışına neden olabildiğini söyleyen Işıkoğlu, C vitamini alımı, yeterli su tüketimi ve omega-3 kaynaklarına yönelmenin bağışıklık sistemini desteklemek için önemli olduğunu belirtti. Baharın getirdiği metabolizma hızındaki değişiklikler nedeniyle bazı kişilerde bahar yorgunluğu yaşanabileceğine de dikkat çeken Dr. Işıkoğlu, bu durumda sebze ve meyve ağırlıklı beslenme, yeterli su tüketimi ve stres yönetiminin önemli olduğunu kaydetti.

AZ VE SIK YEMEK, BOL SU TÜKETİMİ

Bahar aylarında mide ve bağırsak hastalıklarının da sıklığının arttığını ifade eden Dr. Işıkoğlu, az ve sık yemek, bol sıvı tüketimi ve yatmadan önce yemek yememek gibi önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Bahar döneminde karşılaşılabilecek sağlık sorunlarına karşı alınabilecek önlemleri paylaşarak yaşam tarzı düzenlemeleri, stres yönetimi, dengeli beslenme, spor yapma ve bağışıklık sistemini desteklemenin önemini vurgulayan Dr. Işıkoğlu, şikayetlerin uzaması veya genel değişimlerle kontrol altına alınamaması durumunda doktora başvurmanın önemini hatırlattı.