Süper Kupa Öncesi Marş Krizi: TFF'den Net Açıklama Geldi

Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki Süper Kupa maçı öncesi yaşanan "İstiklal Marşı" ve "Atatürk pankartı" krizinin ardından, TFF açıklama yaptı. TFF, maçın Türk Bayrağı önünde, 100. Yıl Kutlamaları, şehitlere saygı, ve Norm Ender'in İstiklal Marşı ile başlayacağını duyurdu.

Yayınlanma:
Süper Kupa Öncesi Marş Krizi: TFF'den Net Açıklama Geldi

Fenerbahçe ve Galatasaray, Süper Kupa mücadelesi için Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Al-Awwal Park'ta (Kral Suud Üniversitesi Stadyumu) karşılaşacak. Bu önemli maç, Türkiye saati ile 20.45'te başlayacak ve ATV'den canlı yayınlanacak. Ancak, maç öncesinde Suudi hükümeti yetkilileri tarafından Atatürk pankartı ve tişörtü ile İstiklal Marşı'nın okunması üzerine yasaklar konulduğu iddia edildi.

Kulüplerin Yasaklara Tepkisi

Her iki kulüp de, Suudi yetkililerin Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" sözünün yer aldığı pankartın kullanımına izin vermemesi ve İstiklal Marşı'nın okunmasına dair yasağa tepki gösterdi. NTV Spor'un haberine göre, Fenerbahçe'nin bu durumu kabul etmediği ve her iki kulübün de yetkililerle görüşme halinde olduğu öğrenildi. Galatasaray'ın, İstiklal Marşı okunmasına izin verilmediği takdirde sahaya çıkmama kararı aldığı ifade edildi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un Açıklaması

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Süper Kupa maçı öncesinde bir açıklama yaparak, yasaklanan pankartın kabul edilmediğini belirtti. Koç, bu yasağın nedenleri ve kulübün bu duruma verdiği tepki hakkında bilgi verdi.

ALİ KOÇ'TAN AÇIKLAMA

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Suudi Arabistan'da bu akşam oynanacak Süper Kupa maçı öncesi açıklamalarda bulundu. Koç, Galatasaray derbisine çıkmak istedikleri parkartın kabul edilmediğini belirtti.

Mustafa Kemal Atatürk'ün “Yurtta sulh, cihanda sulh" pankartıyla maça çıkmak istediklerini ifade eden Koç, "Sanıyorum otoriteler tarafından henüz kabul edilmedi. Tam belli değil, duruma göre bakacağız" dedi.

Süper Kupa'nın oynanacağı yer ile ilgili konuşan Koç, "Süper Kupa'nın Riyad'da oynanması ile ilgili tartışmaları samimi bulmuyorum. İtalya, İspanya dörtlü Süper Kupa oynuyor, dünyanın gözü burada. Biz Almanya'yı istiyorduk aslında, TFF de istiyordu ama Almanya kabul etmedi" dedi.

Galatasaray Yönetimi: Sahaya Çıkmayız

Milliyet'ten Nevzat Dindar'ın haberine göre Galatasaray genel sekreteri Eray Yazgan "İstiklal Marşı'na izin verilmezse sahaya çıkmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Tff'den Açıklama

Türkiye Futbol Federasyonu ise yaptığı açıklamayla birlikte krizin aşıldığını belirtti.

Açıklama şu şekilde:

"Süper Kupa Maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl Kutlama Etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır."

Pankart ve İstiklal Marşı krizine ilişkin siyasiler de sosyal medya hesapları üzerinden tepki gösterdi. İlk olarak Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, yaptığı paylaşımda takımları tebrik ederek, Türk sporunun gittiği her yerde İstiklal Marşı'nı okutacağını belirtti.

Davutoğlu: Direnen Takımları Tebrik Ediyorum

Davutoğlu'nun ilgili paylaşımı şu şekilde:

Türkiye Cumhuriyeti'nin milli mücadelesinin zafer anıtı olan İstiklal Marşı, dünyanın her yerinde okunur. Bu marş, yalnızca Türklerin değil, tüm mazlum milletlerin özgürlük duâsıdır. Suudi Arabistan’da oynanacak olan TFF Süper Kupa finali öncesi yaşanan, milli marşımızın okunmaması yaklaşımına direnen Türk futbolunun iki büyük kulübü @Fenerbahce ve @GalatasaraySK'ı tebrik ediyor, bu zorba kararın bozulmasını kutluyorum. Türk sporu gittiği her yere al bayrağı götürür, gittiği her yerde İstiklal Marşı'nı okutur.