Fatih Erbakan'dan Yetersiz Zam ve Açlık Tehlikesi Açıklaması

Fatih Erbakan, Yeniden Refah Partisi'nin il başkanları toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Partinin üye sayısındaki artışa vurgu yaparak, yerel seçimlerde %20 oy alacaklarına inandığını dile getirdi.

Yayınlanma:
Fatih Erbakan'dan Yetersiz Zam ve Açlık Tehlikesi Açıklaması

Fatih Erbakan, Yeniden Refah Partisi'nin il başkanları toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Partisinin üye sayısındaki artışa vurgu yaparak, yerel seçimlerde %20 oy alacaklarına inandığını dile getirdi. Erbakan, partisinin üye sayısındaki artışın, halk nezdindeki güvenin bir göstergesi olduğunu belirtti. Yerel seçimlere dair iddialı bir vizyon ortaya koyarak, %20 oy alacaklarına dair kararlılıkla konuştu. Ekonomiye ilişkin konuşmasında ise asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılan zamların yetersiz olduğunu belirtti. Ancak, iktidarı açıkça eleştirmeden bu konudaki görüşlerini dile getirdi.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre Erbakan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"En Hızlı Büyüyen Partiyiz"

Yeniden Refah Partisi'ne son 1 yılda yaklaşık 100 bin yeni üye katıldığını hatırlatan Fatih Erbakan, kısa zamanda MHP ve İYİ Parti'yi de geçmeyi hedeflediklerini söyledi:

"Özellikle 2023 yılının son 4 ayında adeta şaha kalkarak “yüzde 40” büyüdük ve üye sayımızı 100 binden fazla artırdık. Bu rakamlar Yeniden Refah Partimizin Türkiye’nin en hızlı büyüyen partisi olduğunun ispatıdır.

Şu anda üye sayısı bakımından Türkiye’nin beşinci partisi konumuna geldik. Kısa bir süre içinde MHP ve İYİ Parti’yi de geride bırakıp üçüncü sıraya yükselmiş olacağız Allah’ın izniyle."

"Yüzde 20 Alacağız"

Üye sayıları gibi oy oranlarının da giderek arttığını belirten Fatih Erbakan, "O gün Yeniden Refah Partisi’ni görmezden gelen sözde anket firmaları bile bugün bizi 6-7 bandında gösteriyorsa, bilin ki 31 Mart’ta Allah’ın izniyle yüzde 20 oy alacağız" dedi.

1994'teki seçimlerde Refah Partisi'nin adaylarının Ankara ve İstanbul gibi büyükşehir belediyelerini kazandığını hatırlatan Erbakan, "Sonradan Millî Görüş’ten ayrılıp aynı belediyelerde koltuğa oturan aynı insanlar oldu ama millî görüş bereketi olmadı, olamadı, belediyeleri boğazına kadar borca batırdılar" dedi.

Asgari Ücret Eleştirisi

Asgari ücrete yapılan zamdan da bahseden Erbakan, asgari ücretlinin alım gücünün düştüğüne şu sözlerle dikkat çekti:

"Asgari ücretle çalışan bir işçi, 2003 yılında yıllık geliriyle 25,4 cumhuriyet altını alabilirken, 2005 yılında 31,5 altın alabiliyorken asgari ücrete yapılan zam sonrası bugün ise 14,5 altın alınabiliyor.

Ocak 2005’ten bu yana son 19 senede, yani 228 ayın sadece 8 ayında asgari ücret açlık sınırını aştı. Kalan 220 ayda asgari ücret dört kişilik bir ailenin gıda harcamasına yetmedi. Asgari ücretli milyonlar açlığa mahkum ediliyor."

"Bu Zamlar İle Ayakta Kalmak Söz Konusu Değil"

Emekli maaşlarını da gündeme getiren ve yapılan zammın yeterli olmadığını belirten Erbakan, şunları söyledi:

"SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ise toplu sözleşmeden yararlanamadıkları için yıllık maaş artış oranının yüzde 37,66 olması söz konusu olmuştur.

Başta gıda olmak üzere zam yağmurunun devam ettiği ve enflasyonun bu düzeyde olduğu bir dönemde, ne memurun ne işçinin ne de emeklilerimizin bu maaş zamları ile ayakta kalabilmeleri söz konusu değildir."

4 BELEDİYE BAŞKANI AÇIKLANDI

Yeniden Refah Partisi, 31 Mart'taki yerel seçimler için 4 ilde gösterecekleri başkan adayları şöyle:

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İzzeddin Alkan,

Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Sadıksoy,

Bartın Belediye Başkan Adayı Faruk Tutkun,

Uşak Belediye Başkan Adayı Erol Korkmaz.