DEM Parti'den Bahçeli'ye Sert Yanıt: Cürmünüz Kadar Yer Yakarsınız

Hatimoğulları'nın TBMM'deki açıklamalarında, iktidarın asker cenazelerini kullanmasından, çatışmaların derinleşmesine ve Bahçeli'nin açıklamalarına kadar geniş bir eleştiri yelpazesi sergilediği görülüyor. Kürt sorunu ve barış sürecine vurgu yaparak, muhalefet partilerine de çağrıda bulundu.

Yayınlanma:
DEM Parti'den Bahçeli'ye Sert Yanıt: Cürmünüz Kadar Yer Yakarsınız

Hatimoğulları'nın TBMM'de yaptığı açıklamalar, Türkiye'nin siyasi gündemine dair kritik eleştiriler içeriyor. İktidarın, asker cenazelerini siyasi amaçlar için kullandığına ve çatışmaların derinleştirilmesine işaret ederek, her genç askerin kaybının yüreklerde hissedildiğini belirtti.

Hatimoğulları'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'HER GENCİN ACISINI YÜREKLERİMİZDE HİSSETTİK'

"İktidar, asker cenazlerini bile kendisinin bu ülkeyi nasıl yönettiğinin sorgulanmasını engellemek üzerine kullanacak kadar vicdansızca davrandı. Çatışmalarda yaşamını yitiren her gencin acısını yüreklerimizde hissettik.

Çatışmaların derinleştirildiği bir dönemden geçiyoruz. 40 yıldır bu ülkenin dört bir tarafına cenazeler gidiyor, birileri iktidarını korumak için bu çatışmaları körüklüyor. Biz herkesi barış için çalışmaya davet ediyoruz.

'KARŞINIZDA HALKINI ÜÇ KURUŞA SATACAK PARTİ YOK'

Bahçeli ve diğerleri, bizleri karanlık odakların hedefleri haline getiren konuşmalar sıraladı. Sizin karşınızda dolandırıcılar, halkını üç kuruşa satacak sizin gibi insanlar yok. Sizin karşınızda bu laflardan korkacak cesaret yoksunu bir parti yok.

'HADDİNİZİ BİLECEKSİNİZ'

Şeref ve onurdan payesini almayanlara pabuç bırakmayız. Cürmünüz kadar yer yakarsınız, haddinizi bileceksiniz. Bahçeli’nin konuşmalarından nefret ve küfrü çıkarsanız yazacak bir şey bulamazsınız.

Bizler çok katledildik, çok tehdit edildik, işkence gördük, çok hapsedildik. Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesi için çok çaba sarf ettik, bugünlere geldik. Bizi Meclis'e leylekler getirmedi, halk taşıdı. Halkı kin ve nefrete teşvik eden Bahçeli'nin dilinin tarihin en kirli çöp sepetinde yer alacağından hiç kuşkumuz yok.

'SAVAŞ KARARINI VERENLERİN YAKINLARI ASKERE GİTMİYOR'

Irak'ın kuzeyinde, karın buzun ortasında naylon çadırlarda savaşa gönderilen yoksul halkın çocukları. Savaş kararını verenlerin yakınları askere gitmiyor. Kerpiç evlerde oturan halkın çocukları sınır ötesine gönderiliyor. Biz parti olarak sınır ötesi harekatların durdurulmasını istedik. Güvenlik dedikçe sınırımız dünyanın en güvensiz sınırı haline getirildi.

'BAHÇELİ KENDİNİ ŞEREF TESTİNDEN GEÇİRECEK'

Şerefli olmak yoksul halkın gencecik evlatlarının ölümünü seyretmek midir yoksa ölümlerini engelleyecek politikaları geliştirmek midir? Onurlu olmak, Türkün, Kürdün, Alevinin özgürce eşit yurttaşlık içinde yaşamalarını talep etmektir. Bahçeli oturacak, kendini şeref testinden geçirecek.

Kürde 'Kürt değilim' derdirtmek için 40 yıldır işkence uyguladınız. Kimseyi kimliğinden, dilinden koparamayız. Buna kimsenin ne hakkı ne haddi vardir. Herkes Kürt sorununun çözümü için projesini ortaya koymalıdır. İmralı'da Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kalkması, barışın konuşulmasının önünü açacaktır. Barışın kaybedeni olmaz. Bizler bu sorunun Meclis zemininde çözümü için her türlü sorumluluğu almaya hazırız."

Akşener'e Yanıt

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in bugün partisinin grup toplantısında DEM Parti hakkında söylediklerine de yanıt veren Hatimoğulları, şöyle konuştu:

"Bizim ismimiz sürekli değişiyorsa parlamento dönüp kendisine bakacak. Bizler üzerindeki baskılara seyirci kalanlar demokrat olduklarını söylemesinler. Onlar sırtlarını 90'lı yılların karanlık tarihine dayamış, biz ise gücümüzü halkımızdan aldık. Umarız ki muhalefetin diğer kesimlerinin aklı başına gelir."