Efsane Müzisyen Denny Laine 79 Yaşında Hayatını Kaybetti

The Moody Blues ve Wings grubunun eski solisti, ünlü müzisyen Denny Laine, akciğer rahatsızlığı sonucu 79 yaşında vefat etti.

Yayınlanma:
Efsane Müzisyen Denny Laine 79 Yaşında Hayatını Kaybetti

The Moody Blues ve Wings grubunun tanınmış solisti Denny Laine, yaşadığı akciğer rahatsızlığı sonucu 79 yaşında hayatını kaybetti. Laine'nin vefat haberini eşi Elizabeth Hines, sosyal medyada duyurdu. Hines, Laine'nin son anlarında yanında olduğunu ve onun için en sevdiği Noel şarkılarını çalarken elini tuttuğunu belirtti.

Laine'in Müzikal Mirası

Sahne adı Denny Laine olan Brian Frederick Hines, 1964-1966 yılları arasında The Moody Blues grubunun solisti olarak müzik dünyasında kendine yer buldu. 1971 yılında ise The Beatles grubunun bas gitaristi Paul McCartney ile birlikte Wings grubunu kurarak rock müziğin efsaneleri arasına girdi. McCartney, Laine'nin vefatı üzerine yaptığı paylaşımda, "The Beatles'ın Moody Blues ile turneye çıktığı ilk günlerden beri Denny ile pek çok güzel anım var" diyerek eski dostunu anımsadı. McCartney, Laine'i "olağanüstü bir vokalist ve gitarist" olarak nitelendirirken, onun mizah anlayışı ve yardımseverliğinin her zaman hatırlanacağını ifade etti. Laine'in vefatı, müzik dünyasında büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor ve tüm hayranları tarafından derin bir üzüntüyle karşılanıyor.

111234264-denny-laine.jpeg

Denny Laine Kimdir?

Moody Blues'la adını müzik tarihine kazıyan Laine, milyonlarca satan Go Now'una hayat veren isimdi. Ayrıca The Wings'in hit şarkısı Mull of Kintyre'ye de adını yazdırdı.

Laine'in ölümünün ardından Sör Paul McCartney, Instagram'dan bir baş sağlığı mesajı yayınladı. McCartney, "Olağanüstü bir vokalist ve gitaüristti, harika bir mizah anlayışına sahip bir yetenekti. Her zaman diğer insanlara yardım etmeye hazırdı. Ayrılmıştık ama son yıllarda dostluğumuzu yeniden kurmayı ve birlikte geçirdiğimiz zamanlara ait anıları paylaşmıştık" diye yazdı.

Channel Adaları'nda doğan ve asıl adı Brian Hines olan Denny Laine, Birmingham'da büyüdü. Caz efsanesi Django Reinhardt ona gitar çalması için ilham verdi.

Sahne adını Denny Laine'in de ilginç bir hikayesi vardı. Denny onun çocukluktaki takma adıydı, Laine ise kız kardeşinin en sevdiği şarkıcı olan Frankie Laine'den alındı.

Müzik kariyerine The Diplomats adlı yerel bir grupta başladı. Ancak grup plak seçmelerinde başarısız olunca Laine de Moody Blues'a katıldı. Go Now şarkısıyla grup bir numaraya ulaştı. Peşinden The Bottom of My Heart ve Bye Bye Bird gibi R&B'dan etkilenen tekli geldi.

Ancka ticari açıdan çok başarılı olamadı. Moody Blues, Nights In White Satin'le ortalığı yıkıp progressive rock grubu olarak kendini yeniden keşfetmeden kısa bir süre önce gruptan ayrıldı.

Bir sonraki projesi Denny Laine Strign Band oldu, ancak işler iyi gitmedi. İspanya'ya gidi flamenko gitarı eğitimi aldıktan sonra kısa bir süre hard rock grubu Air Force'a katıldı.

Peşinden Sör Paul McCartney'nin ilk grubu Wings'e alındı. Laine gitar, bas ve vokalle gruba destek oldu. Jet, Band on the Run ve Live and Let Die gibi şarkılara önemli katkılar verdi.

Grupta McCartney'nin gölgesinde olsa da Bilboard'a verdiği röportajda bundan rahatsı olmadığını söylemişti.

Laine, "Dünyayı dolaşıyordum, çok şey öğreniyordum. İyi vakit geçiriyorum" demişti.

Wings dağılınca Laine solo olarak kariyerine devam etti.

Son solo albümü The Blue Musician 2008'de yayınlandı.