Vatandaş pazara bile gidemiyor! Pazarda en düşük fiyat 20 TL

Ekonomik krizin ülkedeki vatandaşı her anlamda etkilemesi kaçınılmaz. Vatandaş, ekonomik kriz sebebiyle pazara dahi gidemez oldu. İyi beslenmek için zengin olmanın zorunlu olduğu ülkemizde, Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan bir ürünün kilogram fiyatının 20 TL olmasını artık ucuz olarak kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Yayınlanma:
Vatandaş pazara bile gidemiyor! Pazarda en düşük fiyat 20 TL

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, pazarda meyve fiyatlarının çok yükseldiğini ve alım gücünün her geçen gün biraz daha düştüğünü söyledi. Tavşan, "Bir ürünün kilogram fiyatı 15-20 TL ise artık onu ucuz kabul edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Sözcü’de yer alan haberde yaz aylarında meyve sorunun yaşandığına dikkat çeken Tavşan, "Bunun birinci sebebi yeterli ürün olmaması. İkincisi de maliyet artışlarının ciddi şekilde yüksek olması. Meyve daha maliyetli. Yani siz kirazı halde 20-25 TL satarsanız üreticinin eline doğru dürüst hiç para geçmiyor. Artık kabul edeceğiz ki 20 TL ucuz bir fiyat. Para değil. Perakende de markete girdiğinizde bir ürünün kilogram fiyatı 15-20 TL ise artık onu ucuz kabul edeceğiz" dedi.

pazar.jpeg

'Üretici ağaçları söktü'

Kış dönemi ürünlerinde arzda bir sıkıntı yaşanmadığını ürünün bol olduğunu kaydeden Tavşan, patates soğanda da ürün yokluğu gibi bir durumun yaşanmadığını dile getirdi. Bu dönem üstünde durulması gereken konulardan birinin de narenciyenin ucuz olması olduğunu kaydeden Tavşan, kış dönemine dair beklentilerini şu ifadelerle anlattı:

"Mesela limondaki sıkıntı sosyal medyaya düştü. Ağaçları söktü üretici. Limon ve mandalina ucuz şu anda ama portakalın ne olacağı henüz belli değil. Elma borsası yüksek açıldı. Dalında 12-13 TL'ye elma alındı. Sera ürünleri muhtemelen pahalı olabilir."

'Hasatta çalışacak işçi yok'

Tüketicinin alım gücünün yeterli olmamasından dolayı fiyatların da yüksek kaldığını kaydeden Tavşan, yaz döneminde özellikle meyvede rekoltelerin de düşük geldiğini dile belirtti. Sektördeki en önemli problemlerden birinin hasatta çalışacak işçi bulamamaları olduğunu kaydeden Yüksel Tavşan, şöyle konuştu:

“1.000 TL'den aşağı bir yevmiyeye kimse gelmiyor. Tespitlerimiz hep bu yönde. Günlük bu. Dolayısıyla yüksek maliyet oluyor. 1.000 TL dediğinizde ürünü 100 kilo toplasanız kilosunda 10 lira toplama maliyeti gelir. Gerçekten dikkat çekmek gerekiyor bu konulara. Planlamada ise yapılıyor ama icrayı sahaya indiremiyorlar.”