SPK, İki Şirketin Sermaye Artırım Başvurularını Onayladı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Tera Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin 105 milyon lira bedelsiz sermaye artırımı ve Şekerbank Türk AŞ'nin 640 milyon lira bedelli sermaye artırımı başvurularını onayladı.

Yayınlanma:
SPK, İki Şirketin Sermaye Artırım Başvurularını Onayladı

SPK bültenine göre kurul, Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 250 milyon lira, Akdeniz Faktoring AŞ'nin 200 milyon lira ve Türkiye Halk Bankası AŞ'nin 60 milyar lira borçlanma aracı ihracı başvurusuna onay verdi.

Ayrıca, Nurol Varlık Kiralama AŞ'nin 1 milyar lira ve Emlak Varlık Kiralama AŞ'nin 3 milyar liralık yönetim sözleşmesine dayalı kira sertifikası ihraç başvuruları da onaylandı.

SPK, RE-PIE Portföy Yönetimi AŞ Vole Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun kuruluşuna ve katılma paylarının ihracına ilişkin ihraç belgesinin onaylanmasına, BV Portföy Yönetimi AŞ Hisse Senedi Şemsiye Fonu’nun kuruluşuna izin verdi.

Suç Duyuruları ve İdari Para Cezaları

Kristal Kola ve Meşrubat Sanayi Ticaret AŞ (KRSTL) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerle ilgili olarak yapılan incelemeler sonucunda 17 kişiye toplam 24 milyon 885 bin 717 lira 34 kuruş, Kaplamin Ambalaj Sanayi ve Ticaret AŞ (KAPLM) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerle ilgili olarak yapılan incelemeler sonucunda ise 4 kişiye toplam 31 milyon 165 bin 381 lira 56 kuruş idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

SPK, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında yapılan incelemeler sonucunda 29 kişiye ve 21 internet sitesi içerik sağlayıcısına suç duyurusu yapılmasına karar verdi.

Kurul ayrıca, Türkiye'de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 29 internet sitesine erişimin engellenmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılmasını kararlaştırdı.