Marmarabirlik'ten Üreticilere Yılın İlk Ödemeleri Bugün Yatıyor
![Marmarabirlik'ten Üreticilere Yılın İlk Ödemeleri Bugün Yatıyor](https://cdn.haberay.com/news/12020.jpg)
Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), 2023-2024 iş yılı ürün alım kampanyası kapsamında yılın ilk ödemelerini bugün gerçekleştirecek. Ödemeler, Marmarabirlik'e ürün teslim etmiş olan tüm ortakların hesaplarına yatırılacak.
![Marmarabirlik'ten Üreticilere Yılın İlk Ödemeleri Bugün Yatıyor 1](https://cdn.haberay.com/gallery/2024/01/1/agac-zeytin.jpeg)
Marmarabirlik, üreticilerin uzun süredir beklediği ödemelerle ilgili önemli bir duyuru yaptı. 16-29 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılan alımların ürün bedellerinin yüzde 50'sinin karşılanacağı ve toplamda 36 milyon TL ödemenin Ortaklar tarafından yapılacağı bildirildi. Bu ödemelerin, 5 Ocak Cuma günü itibarıyla hesaplara yatırılacağı açıklandı. Marmarabirlik, 24 Ekim 2023'ten bu yana gerçekleştirdiği 2 milyar 820 milyon TL'lik alımla, ortaklarına toplamda 1 milyar 250 milyon TL ödeme yapmış oldu. Bu durum, Marmarabirlik'in üreticilere olan desteğini ve taahhüdünü gösteriyor.
![Marmarabirlik'ten Üreticilere Yılın İlk Ödemeleri Bugün Yatıyor 2](https://cdn.haberay.com/gallery/2024/01/1/zeytin-hasat-kapak.jpeg)
Marmarabirlik'in Alım Politikaları ve Fiyatlandırma
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, kooperatif bölgelerinde alımların sorunsuz bir şekilde devam ettiğini ve bu süreçte yapılan ödemelerin 1 milyar 256 milyon TL'ye ulaştığını belirtti. Alımların kampanya başına yapıldığını ifade eden Asa, ödeme takvimi çerçevesinde 2023-2024 iş yılı ürün alım kampanyasının sonlarına yaklaşıldığını dile getirdi.
![Marmarabirlik'ten Üreticilere Yılın İlk Ödemeleri Bugün Yatıyor 3](https://cdn.haberay.com/gallery/2024/01/1/1648973.jpeg)
Marmarabirlik tarafından yapılan kampanyanın detayları şu sözlerle aktarıldı:
“Üreticisine sahip çıkan ve piyasa fiyatlarının belirlenmesinde öncü rol oynayan Marmarabirlik, zor bir ürün alım kampanyasının daha üstesinden gelmiştir.180 Daneden başlayıp, 380 daneye kadar giden barem cetvelini baz alarak yaptığımız ürün alım değerlendirmesinde, diğer yıllara göre iri dane alım miktarının oldukça yüksek olduğu ve ortalama alım baremin 220 dane/kg’a denk geldiği görülmektedir. Bütün kooperatiflerimizde iri dane olduğundan ortalama alım fiyatımız da 91,50 TL’dir. Marmarabirlik tüm imkanlarını zorlamış ve böyle bir yılda ortaklarına sahip çıkmıştır.”
![Marmarabirlik'ten Üreticilere Yılın İlk Ödemeleri Bugün Yatıyor 4](https://cdn.haberay.com/gallery/2024/01/1/9b3529bde9e64e3aa98f8a695933c274-1.jpeg)
Marmarabirlik tarafından belirlenen fiyatlandırma politikaları kapsamında, ürün alım değerlendirmeleri 180 daneden başlayıp 380 daneye kadar giden barem cetveline göre yapılmakta ve ortalama alım fiyatının 91,50 TL olduğu belirtiliyor. Bu durum, Marmarabirlik'in piyasada öncü bir rol oynadığını ve zorlu bir alım kampanyası sürecinde ortaklarına destek olduğunu göstermektedir.