Ev hanımlarına emeklilik yolu Torba Yasa'da

Meclis gündemindeki ikinci EYT Torba Yasası ile ev hanımlarına emeklilik yolu açılıyor. Ev hanımları, isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşacak ve daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

Yayınlanma:
Ev hanımlarına emeklilik yolu Torba Yasa'da

Emeklilik için milyonlarca kişinin çıkmasını beklediği ikinci EYT denilen Torba Yasa'nın ayrıntıları belli oldu. Hayatta emekli olamam diyen binlerce kişiye emeklilik yolu gözüktü.

Meclis gündeminde milyonlarca kişiyi ilgilendiren ikinci bir Torba Yasa var. Torba Yasa'ya eklenen yeni maddeler ile ev hanımlarına sosyal güvence desteği yanında emeklilik yolu açılıyor.

TRT Haber'in haberine göre kendine ait aktif bir sigortası ve sosyal güvencesi olmayan ev hanımları için sigorta sistemi devreye alınacak. Ev hanımları, isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşturulacak.

para2-1.jpg

Devlet destekli isteğe bağlı sigorta

Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması ile devreye alınacak destek, sigorta primlerinin üçte birini oluşturacak. Mevcut asgari ücrete göre, bu tutar aylık bin 430 lirayı buluyor.

Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Böylece, ev hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

Sağlık hizmetlerinden de yararlanabilecekler

Ev hanımları, sosyal güvence ile sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

Erken emeklilik imkanları devreye alınacak

İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak.

Torba yasanın kısa süre içinde Meclis'e sunulması bekleniyor.