Ekonomist Mahfi Eğilmez: Faiz Tek Başına Ekonomiyi Kurtaramaz

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamları, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve ENAG'ın verileriyle farklılık gösterince güven tartışmaları alevlendi. Ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye'nin gerçek enflasyonunu açıklamanın ve yapısal reformları hayata geçirmenin önemine dikkat çekti.

Yayınlanma:
Ekonomist Mahfi Eğilmez: Faiz Tek Başına Ekonomiyi Kurtaramaz

TÜİK tarafından dün paylaşılan enflasyon rakamları, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Ekonomik Araştırmalar Grubu (ENAG) tarafından açıklanan verilerle farklılık gösterdi. Bu durum, enflasyon verilerine ilişkin güven tartışmalarını gündeme getirdi. Ekonomist Mahfi Eğilmez, Türkiye'nin enflasyonla mücadelesinde öncelikle gerçek enflasyonun açıklanması gerektiğini vurguladı.

Mahfi Eğilmez, “Faiz tek başına ekonomiyi kurtaramaz” diyerek, faiz politikalarının yanı sıra hukukun üstünlüğü başta olmak üzere yapısal reformların önemini belirtti. Eğilmez'e göre, Türkiye'nin yapısal reform yapamaması, enflasyonun kalıcı olarak düşme olasılığını zayıflatıyor ve sadece geçici düşüşlere sebep oluyor.

Mahfi Eğilmez 'Enflasyonun Gerçekliği ve Para Politikası Üzerine' başlıklı yazısında enflasyon verilerini, yapılması gereken hukuksal reformları ve faize ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Eğilmez yazısında şunları söyledi:

“TUİK, 2023 yılı enflasyonunu (TÜFE) yüzde 64,77, ENAG Grup ise e-TÜFE’yi yüzde 127,2 olarak açıkladı. Ara sıra kuşkuya kapıldığım dönemler olsa da bugüne kadar analizlerimde hep TUİK TÜFE’yi enflasyon verisi olarak kullandım. 2022 başlarından itibaren enflasyon verileri hakkındaki kuşkularım artmaya başladı. Çünkü yaşamda karşılaştığımız fiyatlar, açıklanan enflasyonun çok üzerinde artışlar gösteriyordu.

1612231688-mahfi-egilmez-jpg.jpeg

Yine de TUIK TÜFE’yi veri kabul etmeye devam ettim. Ama zihnimdeki soru işaretleri sürekli artıyordu. O aralar Prof. Dr. Veysel Ulusoy başkanlığında bir grup bilim insanının oluşturduğu ENAG (Enflasyon Araştırma Grubu) adlı bir grup, TÜFE’yi, günlük olarak internet ortamında derlenen mal ve hizmet fiyatlarıyla ölçmeye ve elde ettikleri sonuçları kamuoyuyla paylaşmaya başladı. ENAG, bu ölçmeyi yaparken TUİK’in kullandığı mal ve hizmet sepetini ve aynı ağırlıkları kullanıyordu. TUİK ile ENAG’ın ulaştığı sonuçlar arasında kabaca bir kat fark vardı.

'BU FAİZ ORANIYLA YÜZDE 5'LİK ENFLASYON HAYAL'

TUİK ve ENAG’ın enflasyon bulguları arasında büyük fark var. Benim piyasada karşılaştığım enflasyon, ENAG’ın açıkladığı enflasyon verisine çok yakın. İster TUİK enflasyonunu ister ENAG enflasyonunu doğru kabul edelim bu faiz oranıyla yüzde 5’lik enflasyon hedefine ulaşmamız, deflasyona girilmediği sürece, hiçbir zaman mümkün olamaz. Merkez Bankası politika faizinin TUİK enflasyonuna yakınlaşmaya başladığı görülüyor ama arada hala 22,5 puan yani mevcut faizin yarısından fazla fark var. ENAG enflasyonunu böyle bir karşılaştırmaya sokarsak fark faizin iki atına çıkıyor.

Merkez Bankası 2023 ortasında faizi artırmaya başlamadan önce söylediklerimizi bir kez daha hatırlatalım: (1) Enflasyonla mücadele edilecekse faizi artırmak gerekir. Mevcut faizle (o zaman Merkez Bankası faizi yüzde 8,5 idi) enflasyon oranı (o zaman yüzde 38 idi) arasında ciddi fark olduğu için faizi aniden o düzeye çıkarmak yerine yavaş yavaş artırmak gerekir. (3) Bununla birlikte faizin yanlış belirlenmesi tek başına ekonomiyi çökertecek etki yaratsa da doğru belirlenmeye başlaması tek başına ekonomiyi kurtaramaz. O nedenle faizin yanına hukukun üstünlüğüyle başlamak üzere yapısal reformları koymak gerekir.

'HER ŞEY YİNE BAZ ETKİSİNE KALDI'

Bir de bugüne kadar yapılanları hatırlayalım: (1) Merkez Bankası, önerdiğimizi gibi faizi yavaş yavaş artırmaya başladı ve devam etti. (2) Merkez Bankası faiz politikasını destekleyecek bazı adımlar attı (zorunlu karşılık düzenlemeleri, likidite yönetimi, KKM’nin yavaş yavaş tasfiyeye sokulması.) (3) Buna karşılık yapısal reformlar konusunda hiçbir adım atılmadığı gibi tam tersine yaklaşımlar sergilenmeye devam edildi. (4) Bu son dönemde maliye politikası para politikasını destekleyecek biçimde kullanılmadı. Tam tersine büyümeyi kollamak amacıyla genişlemeci bir maliye politikası izlendi.

Bütün bunların sonucu olarak uygulanan para politikasından bugüne kadar anlamlı bir sonuç alınamadı. Her şey yine yılın ortasından itibaren 3 – 4 ay yaşanacak baz etkisiyle enflasyonun düşüşüne kaldı.

'TÜRKİYE YAPISAL REFORM YAPAMAYACAĞI İÇİN ENFLASYON KALICI OLARAK DÜŞMEZ'

Enflasyonun düşürülmesi için neler yapılması gerekiyor? Bunları da aylardır yazdık ama derli toplu olarak bir daha yazalım: (1) Her şeyden önce gerçek enflasyonun açıklanması gerekiyor. Ki Merkez Bankası faiz başta olmak üzere para politikası araçlarını buna göre ayarlasın ve hedefi kovalayabilsin. (2) Faizin yavaş artırılmaya devam edilmesi şart. Çünkü aniden yüzde 100’ler düzeyine çıkarılırsa ekonominin önemli bir kısmı elimizde kalabilir. (3) Bir tek gün bile geçirilmeden yapısal reformlara başlanması gerekiyor. Ki ülkeye legal yollardan döviz girişi başlayabilsin.

Tabii sorunlar kangren haline geldiği için bu dediklerimi yapmak kolay değil. Çünkü hükümet, örneğin enflasyonun yüzde 100’ün üzerinde olduğunu kabul ettiği anda memura, emekliye buna uygun ücret artışlarını vermesi gerekecek. Öte yandan hukukun üstünlüğü ilkesini kabul edip o alanda yapısal reforma girişse bugüne kadar uygulatmadığı bazı kararları uygulatması gerekecek ki bunların da açıklanması çok kolay değil.

Özetle söylemek gerekirse Türkiye yapısal reform yapamayacağı için enflasyonun baz etkisiyle yaşayacağı geçici düşüşler dışında kalıcı olarak düşme olasılığı da görünmüyor.”