Asgari Ücret Tespit Komisyonu İkinci Toplantısını Tamamladı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı sona erdi. Toplantıda ekonomik veriler paylaşıldı, ancak henüz 2024 yılı asgari ücreti için bir rakam belirlenmedi. Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, kısa zamanda bir mutabakat beklediklerini belirtti.

Yayınlanma:
Asgari Ücret Tespit Komisyonu İkinci Toplantısını Tamamladı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda sone erdi.

Milyonlarca insan tarafından merakla beklenen toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'yla birlikte Türkiye İstatistik Kurumu'nun temsilcileri ekonomik verileri paylaşıldı.

Planlanan sunumların yapılmasının ardından 2024 yılı asgari ücreti için pazarlıkların başlaması bekleniyor.

Rakam Teleffuz Edilmedi

Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı sonrası Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, toplantıyla ilgili açıklamalarda bulunurken, "Rakam telafuz edilmedi, şu anda bir sonuç yok. Kısa zamanda bir mutabakata varılmasını bekliyoruz. Kira fiyatlarını iyi değerlendirmek lazım. Bu hafta bir kez daha toplanacağız" dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar'ın sözlerinden öne çıkan notlar şu şekilde oldu:

Şu anda bir sonuç yok. Görüşmeler süratle devam edecek, kısa süre içerisinde bir mutabakata varılmasını arzu ediyoruz. Şu anda henüz bir rakam telaffuz edilmedi. Yılbaşı yaklaşıyor bundan önce sonuca varmak istiyoruz.

Asgari ücretle geçinen insanların, ev kirası, su, doğal gaz faturalarını ödeyemediklerini biliyoruz. Özellikle büyük şehirlerde 10 bin TL'nin altına ev kirası yok. Bunları düşünerek rakamın belirlenmesi gerekiyor.

Bunun belirleyicisi hükümet olacak. İşveren ve hükümetin görüşleri olumlu olursa bir mutabakata varılabilir ancak şu andan bunu söylemek zor çünkü henüz ortada bir rakam yok.

Bu Hafta İçerisinde Yeniden Bir Araya Geleceğiz

Asgari ücretli çalışanlarımız sendikalı olmamasından dolayı bütün iş yerlerinde bu şekilde çalışılıyor.

Kamu oyunu da yanlış yönlendirmek istemiyoruz. Bu hafta içerisinde yeniden bir araya gelerek bunu mutabakata vardırmak istiyoruz ancak günü henüz belli değil. Hükümet bunu görüşüp bize haber verecek.

Biz talep eden kişiyiz. Para verenler rakam söyleyecek ki biz ona göre değerlendireceğiz. İşveren tarafından veya hükümet tarafından bir rakam gelmedi.