Karavan Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Karavan Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Karavana olan ilginin artmasıyla birlikte karavan alma niyetine girdiyseniz karavan alırken dikkat etmeniz gereken unsurlara değineceğimiz yazımıza göz atmalısınız.

Karavan alırken dikkat etmeniz gereken konulara değinmeden önce karavanın hayatımız da nasıl bu kadar yayıldığına göz atalım. Özellikle ülkemiz de ve dünyada etkisi altına alan covid-19 salgını ile birlikte insanların yaşam alışkanlıkları değişmiştir. Kişiler evlere tıkılıp kaldığı yasak dönemlerinde dışarda olmaya doğaya büyük özlem duymuştur.

Doğaya olan bu özlem ve artan maliyetli otel fiyatları otellerin temizliğine olan kuşku da kişileri karavana yönlendirmede etkili olmuştur. Aynı zamanda herkesten uzak ama herkesle iç içe yaşam en önemlisi de koşullara bağlı kalmadan yaşam sunan karavan hayatı kişilerde karavan tutkusunu ortaya çıkarmıştır. Ancak karavan alırken düşülecek hatalar da oldukça fazladır. Şimdi sizlere hataya düşmeden karavan seçerken dikkat etmemiz gereken unsurlardan bahsedelim.

Karavan Araç Seçimi

Karavan alırken ilk başta dikkat edeceğimiz şey araç seçimidir. Alacağımız karavan çekme bir karavansa yani motorlu kişisel aracınız ile çekeceğiniz motorsuz bir karavansa mutlaka sağa sola savrulmayı önleyen sistemlerden edinmelisiniz. Karavan araç seçerken illa en büyük olanı almak zorunda değilsiniz özellikle sizin birincil ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek sistemler araçta mevcut mu bunu dikkat etmelisiniz.

Elbette ki en büyüğü en genişi sizi en çok rahat ettiren olur ancak daha küçük bir aracın sürülmesi veya park edilmesi daha kolay olur. Ayrıca uzunluk kısıtlaması olan karayolları veya parklarda da bir sorun yaşamamak adına araç uzunluğuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Karavan Alırken Bilmeniz Gerekenler

Alacağınız karavanın yük taşıma kapasitesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Karavan nasılsa tüm yükleri taşır gibi düşünüp alabileceğinden fazla yük yüklemeniz karavanınıza kısa sürede zarar verecektir. Bunun için karavan alırken ihtiyacınıza uygun kapasiteli karavan tercihi yapmalısınız. Karavana olan ilginin artmasıyla birlikte araçlarına türlü modifiyeler ile araçlarını satmaya çalışan kişilerde ortaya çıkmıştır.

Karavan alırken alacağınız karavanın modifiyesi araca uygun mu güvenlikli mi bunlara da dikkat etmelisiniz. Eğer çocuklu bir aileyseniz ve çıkacağınız seyahatlere çocuklarınız ile çıkacaksanız sizin ve çocuklarınızın uyuyabileceği alanlar olmalı.

Karavanda Tuvalet Seçimi

Öncelikle alacağımız karavanın araç tercihini yaptıktan sonra dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri de karavandaki tuvalet ve banyo seçimi. Karavanda önemli konfor alanlarından biri olan tuvalet ve banyo tercihi yanlış yapılır ise yolculuk bizim için büyük sıkıntı, stres oluşturabilir. Öncelikle banyoya değinecek olursak eğer kış aylarında seyahat edecekseniz veya yaz kış fark etmez sıcak su tercihiniz varsa alacağınız karavanın sıcak su tesisatı var mı sağlıklı çalışıyor mu buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Banyodaki diğer bir dikkat edeceğiniz unsur ise banyo alanınızda havalandırması var mı bu olmalıdır. Tuvalet alanına gelecek olursak karavanda tuvalet seçeneği birden fazla bulunmaktadır. Sizin hangisi kolayınıza gelecekse kullanımı size uygun olacaksa onu tercih etmelisiniz. Sizin işinizi kolaylaştırmak adına karavan tuvalet seçenekleri nelerdir bahsedelim.

Kasetli Tuvalet

Kasetli tuvalet atıkların gittiği bir hazneye sahip tuvalet tercihidir. Kasetli tuvalet sayesinde atıklarınız bir haznede birikiyor ve uygun alan bulduğunuz da haznenizin boşaltımını sağlıyorsunuz. Hazneli tuvaletinizde atıklarınız çözülmesi ve koku oluşmaması için kimyasal sıvısı mevcut oluyor ve haznenizde bu sıvıyı kullanıyorsunuz.

Kuru Kompost Tuvalet

Kuru kompost tuvalette kimyasal ve su ihtiyacı bulunmadan katı ve sıvı atıkların ayrı haznelerde tutarak ve bu sayede koku oluşturmayan karavan tuvalet türüdür. Kuru kompost tuvalet atıkları doğaya uyumlu tuvalettir.