Dünyanın sonunda ayakta kalabilecek 5 ülke belirlendi

Uzmanlar, dünya çapında bir felaket durumunda sığınabilecek en güvenli 5 ülkeyi belirledi. Yapılan araştırmalara göre, küresel çöküş senaryosuna karşı en güvenli ülkeler hangileri?

Yayınlanma:
Dünyanın sonunda ayakta kalabilecek 5 ülke belirlendi

Bilim İnsanlarına Göre Dünyanın Küresel Çöküşü Durumunda Sığınabilecek En Güvenli Ülkeler

Maya Takvimi'nin 2012 yılında sona ermesi nedeniyle yıllarca ortaya atılan felaket senaryoları için 2012 tarihine odaklanılmıştı. Bu durum üzerine milyonlarca dolar bütçe ile çekilen film ve animasyonlara karşın, korkulan olmadı. Ancak insanlar felaket ve kıyamet senaryolarına ilgisini yitirmiş değil. Bilim insanları tarafından eşzamanlı bir felaketin yaşanması ve dünyada yaşamın tehlikeye girmesi oldukça muhtemel görülüyor. Bu durum nedeniyle hazırlanan projeksiyonlarda, küresel bir afet ve felaket durumunda en güvenli ülkelerin listesi çıkarıldı. İşte bilim insanlarına göre dünyanın küresel çöküşü durumunda sığınabilecek en güvenli ülkeler...

Yeni Zelanda Lider Konumda

Yayınlanan listede Yeni Zelanda, İzlanda, İngiltere, İrlanda ve Avustralya'nın Tazmanya eyaleti yer alıyor. Yeni Zelanda jeotermal ve hidroelektrik enerjiye, bol tarım arazisine ve düşük nüfus yoğunluğuna sahip olması nedeniyle bu listede ilk sırada yer aldı.

İnsanlık Tehlikeye Girebilir

Araştırmacılar, birbirine karmaşık ağlarla bağlı enerji temelli küresel ekonominin neden olduğu çevresel hasardan dolayı insan uygarlığının tehlikeli bir durumda olduğunu söyledi. Uzmanlar şiddetli bir finansal kriz, küresel ısınmanın etkileri, doğal felaketler, Covid-19'dan daha kötü bir pandemi veya bunların kombinasyonunun küresel bir çöküşe neden olabileceğini belirtti.

Milyarderler Yeni Zelanda'da Arazi Satın Alıyor

Sustainability dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, milyarderler kıyamete hazırlık olarak Yeni Zelanda'da sığınaklar için arazi satın alıyorlar. İngiltere'deki Anglia Ruskin Üniversitesi Küresel Sürdürülebilirlik Enstitüsü'nden Prof. Dr. Aled Jones, Yeni Zelanda'nın listemizde olmasına şaşırmadık. Sınırları kolayca korunabileceği ve iklimin ılıman olduğu bölgelerin en güvenli yerler olduğu sonucuna vardık. Geriye dönüp bakıldığında, üzerlerinde büyük adaların listede önde olduğu açık dedi.

İngiltere'nin Güçlü Çıkması Şaşırtıcı

Araştırmanın yazarları, çevresel yıkım, sınırlı kaynaklar ve nüfus artışı gibi tehditler nedeniyle dünyanın geleceğinin büyük bir tehlikede olduğunu vurguladılar. Jones, Büyük küresel gıda kayıpları, bir finansal kriz ve bir pandemi art arda meydana geldi. Ancak, tüm bunların aynı anda gerçekleşmemesi için bir neden yok diye konuştu.