Bu pratik ipuçları ile doğalgaz faturanızı yarı fiyatına indirin!

Bu pratik ipuçları ile doğalgaz faturanızı yarı fiyatına indirin!

Doğalgaz fiyatları son dönemlerde oldukça artış gösterdi. Fakat bazı pratik yöntemler sayesinde faturanızı yarı yarıya düşürmeniz mümkün. Yüzde 50 oranında daha düşük rakamlar ödemek istiyorsanız, hemen bu ipuçlarına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Birkaç pratik yöntem sayesinde doğalgaz faturanızı yarı fiyatına düşürebilirsiniz. İşte bütçenizi kontrol altına almanıza katkıda bulunacak o ipuçları...

Havaların soğumasıyla birlikte doğalgaz faturaları için kritik günler yaklaşırken, doğalgaz kullanımı üzerine endişeler de artmaya başladı.

BASİT ÖNLEMLER FATURADA CİDDİ DÜŞÜŞE NEDEN OLACAKTIR

Vatandaşlar ise faturalarını olabildiğince düşürmek için tasarruf yolları ararken, Doğugaz Tatvan Şube Müdürü Mehmet Şirin Sönmez ise alınacak basit önlemlerin faturada ciddi düşüşe neden olacağını söyleyerek uyarılarda bulundu.

gaz.jpg

BİNA YALITIMI ÇOK ÖNEMLİ

Konutlarda ısı kaybetmeden, mevcut ısıda doğalgaz faturalarını düşürme yollarını açıklayan Sönmez, doğalgaz faturalarını hafifletmek için uyarılarda bulundu. Evlerde yalıtımın çok önemli olduğunu belirten Sönmez, “Öncelikle binaların yalıtımının olması çok önemli burada. Yalıtımlı binayla, yalıtımsız bina arasında neredeyse yüzde 400 ile 50’ye varan faturada fark söz konusu. Yıllık kombi ve petek bakımlarımızı özellikle yaptırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

HAVA SICAKLIĞINA GÖRE KOMBİ DERECESİ AYARLANMASI LAZIM

Kombinin bir çalışma prensibi olduğunu dile getiren Sönmez, Isı düştükçe kombi gaz yakar ve suyu ısıtmaya çalışır. Aslında bizim peteklere giden suyu ısı kaybını olabildiğince tutmamız gerekiyor. Kombinin derecesini sürekli arttırıp azalttığımızda gaz tüketim daha fazla oluşuyor.

gaz2.jpg

Hava sıcaklığına göre kombi derecelerini ayarlamamız lazım. Bazı evlerde dekor amaçlı peteklerin etrafı kapatılıyor. Bu da ısının yayılımını engelliyor. Eğer petekler pencere kenarlarına denk gelmişse perdeler petekleri kapattığında petek bütün ısısını perdelere veriyor. Bu şekilde sürekli kombi gaz yakmaya başlıyor. Bunların önüne geçersek mevcutta peteğin üzerine gelen perdeyi kısarsak daha iyi olur. Bunun dışında en önemli husus ısı kaybını engellemek. Sürekli kapı pencereleri açarsanız odadaki ısı akışı artar, ısı kaybı oluşur. Bu da kombinin sürekli gaz yakmasına sebep olur. Bunlara dikkat edersek doğalgaz faturalarımızda aslında ciddi düşüşlerin olduğunu gözlemleyeceğiz. Bunun mümkün olduğu kadar gereksiz yere sıcak suyu tüketmeyin. Uzun süreli sıcak su tüketildiği zaman petekler soğumaya başlar. Bu sefer kombi peteklere tekrardan sıcak su göndermek için gaz yakmaya başlar. Bu da aynı şekilde faturaya yansır” diye konuştu.