Bilim insanlarından çarpıcı açıklama: İnsanlık tek bir ülkede başladı

Araştırmacılar, insan DNA'sı üzerine yaptıkları çalışmalarla bugüne kadar oluşturulan en büyük insan soy ağacını ortaya çıkardı. Genetik ilişkileri haritalayan araştırmada, insanlığın merkezi olduğu düşünülen ülkenin sürpriz bir bölgeden geldiği belirlendi.

Yayınlanma:
Bilim insanlarından çarpıcı açıklama: İnsanlık tek bir ülkede başladı

İnsanlık Tarihinin Gizemleri Genom Araştırmasıyla Aydınlandı

İnsanlığın tarihi ve evrim süreci bilim dünyası için hala birçok bilinmez barındırıyor. Oxford Üniversitesi Büyük Veri Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, insanlar arasındaki genetik ilişkilerin haritasını çıkarmak için çığır açan bir çalışma yaptı. Sekiz farklı veri tabanından gelen modern ve antik insan genomu verilerini birleştirerek devasa bir soy ağacı oluşturan araştırmacılar, insanlığın genetik geçmişini yeniden inşa etti.

Araştırmanın lideri Dr. Anthony Wilder Wohns, “Aslında, atalarımızın genomlarını yeniden oluşturuyoruz ve bunları geniş bir ilişki ağı oluşturmak için kullanıyoruz. Bu sayede atalarımızın yaşadığı zaman ve mekan hakkında tahminlerde bulunabiliriz” dedi. Çalışma sonucunda, insanlığın kökenlerinin modern Sudan'a kadar uzandığı belirlendi. Tahminlere göre, en eski atalar 1 milyon yıl öncesine kadar yaşamış olabilir ve genomumuzun birçok parçası bu atalardan miras kalmış olabilir.

Dr. Wohns ve ekibi, 215 farklı popülasyondan gelen 3.609 genom dizisi ve 1.000 ile 100.000 yıl arasında değişen örnekleri inceledi. Sonuç olarak, neredeyse 27 milyon farklı atadan oluşan bir ağ oluşturuldu. Dr. Wohns, “Bu veriler sadece insan jeolojisini anlamamıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda tıp gibi diğer alanlarda da büyük bir katkı sağlayacak” diye ekledi.