Türkiye'nin Oscar adayı filmi belli oldu!

Türkiye'nin Oscar adayı filmi belli oldu!

2023 Oscar Ödülleri'nde boy gösterecek Türk filmi belli oldu. Tayfun Pirselimoğlu tarafından yönetilen dram ve gerilim temalı Kerr filmi, dünyaca ünlü ve prestijli sinema organizasyonunda ülkemizi temsil edecek.

Ünlü yönetmen Tayfun Pirselimoğlu tarafından yönetilen Kerr filmi Türkiye'nin Oscar adayı oldu. Dram-gerilim temalı yapım, En İyi Uluslararası film kategorisinde yarışacak.

12 Mart 2023’te düzenlenecek ödül töreni için Oscar’a aday adayı olarak gösterilecek sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 15 kişilik seçici kurul tarafından belirlendi.

oscar-adayi-2.jpg

Sinema yazarı Halil İbrahim Sağlam’ın paylaştığı bilgiye göre bu sene Oscar’a Türkiye’nin ‘En İyi Uluslararası Film’ adayı olarak gönderilecek film yapımcılığını Vildan Erşen’in, yönetmenliğini Tayfun Pirselimoğlu’nun yaptığı ‘Kerr’ olacak.

Kerr filmi konusu

Erdem Şenocak, Jale Arıkan, Rıza Akın’ın rol aldığı film Can’ın, yaşlı babasının cenazesi için geldiği kasabada bir cinayete tanık olması üzerinden gelişen olayları anlatıyor:

oscar-adayi-3.jpg

“Genç bir adam olan Can, babasının cenazesi için kasabaya geldiğinde kendisini beklenmedik durumların içinde bulur. Bir cinayete tanık olan Can, kendisini umursamayıp sakince olay yerinden ayrılan katil ile ilgili bildiklerini polislere anlatır. İfade vermesinin ardından polisler Can’ın kasabadan ayrılmasına izin vermez. Kasabada zaman geçirdikçe babasının tuhaf arkadaşlarıyla tanışmaya başlayan Can, bir gün ölen babasının terzi dükkanında katille yeniden karşılaşır. Büyük bir korkuya kapılan Can, bilinmeyen bir suçla itham edildiğini öğrendiğinde artık kasabadan kaçmaya karar verir. Ancak bu sırada ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilir.”