Kraliçe Elizabeth'in vefatı Netflix'e yaradı! The Crown rekor kırdı

Kraliçe Elizabeth'in vefatı Netflix'e yaradı! The Crown rekor kırdı

Kraliçe 2. Elizabeth geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Popüler streaming platformu Netflix'te yer alan ve Elizabeth'in hayatını konu alan The Crown dizisi ise bu vefat haberinden beridir izlenme rekorları kırmaya başladı. Yalnızca Birleşik Krallık bölgesinde dizinin seyredilme oranı yüzde 800 seviyesinde artış gösterdi.

Kraliçe 2. Elizabeth'in vefatı üzerine ünlü Netflix dizisi The Crown izlenme rekorları kırmaya başladı. İzleyiciler, Elizabeth'in hayatını anlatan yapımı ilgi yağmuruna tuttu.

Sözcü'nün haberine göre Netflix’in popüler dizisi The Crown’un izlenme sayısı, Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün ardından hafta sonu dünya çapında hızla arttı.

Dizi, 2016 yılında yayınlanmaya başladığında Netflix’e büyük bir izleyici kitlesi getirirken, eleştirmenlerden de tam not almayı başardı.

Whip Media’dan alınan verilere göre, dizinin 9 ve 11 Eylül tarihleri arasındaki izlenme oranı önceki cuma-pazar dönemine kıyasla Birleşik Krallık’ta yüzde 800’den fazla arttı.

elizabeth-2.jpg

Bunun en büyük nedeni ise 8 Eylül’de Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesi. Kraliçe’nin ölümüyle beraber 70 yıllık tarihi bir saltanat da sona ermiş oldu. İngiltere’de 10 günlük yas ilan edildi. Ve pek çok kişinin ilgisi yeniden Kraliçe’nin hayatına yöneldi.

Kraliçe’nin ölümüyle beraber hayatını odağına alan dizi The Crown’ın, ABD’de izleyici sayısı dört kat artarken; dizi, Fransa’da da bir önceki hafta sonundan üç kat daha fazla izleyiciye sahip oldu. Küresel olarak da izleyici sayısı geçtiğimiz hafta sonu, bir önceki hafta sonuna göre neredeyse dört kat daha fazla oldu.

Kraliçe’nin ölüm haberini takiben Netflix geçen hafta, The Crown’un çalışmalarını durdurduğunu açıkladı. Ayrıca dizinin 1990’ların başından ortalarına kadar sürecek yeni sezonunun kasım ayında yayınlanması planlanıyordu.

elizabeth-3.jpg

Dizi, 2021’de 11 Emmy, 2020’de iki, 2018’de beş ve 2017’de üç Emmy kazanmıştı.

Eleştirmenlerce beğenilen dizinin başlangıçta beşinci sezonunun ardından bitmesi planlanmıştı, ancak yapılan yeni açıklamalarda 6. sezonunun çekileceği duyurulmuştu.