Yurt dışından telefon getirmek hayal oluyor! Bakanlık tarih verdi

Yurt dışından telefon getirmek hayal oluyor! Bakanlık tarih verdi

Yurt dışından akıllı telefon getirmek isteyen vatandaşlar için üzücü bir haber geldi. Ticaret Bakanlığı bu eylemin önüne geçmek için adım attı. Bakanlıktan gelen açıklamaya göre önümüzdeki aydan itibaren vatandaşlar dışarıdan ülkemize telefon getiremeyecek.

Yurt dışından telefon getirme devri sona eriyor. Ticaret Bakanlığı önümüzdeki aydan itibaren bu durumun önüne geçecek. İşte detaylar...

Ticaret Bakanlığı yurt dışından getirilen cep telefonlarına ilişkin harekete geçti. 1 Kasım'da hayata geçirilecek yeni düzenlemeye göre, yolcuların üç yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, yurt dışından gelen yolcuların 3 takvim yılında bir cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf getirebildiği hatırlatıldı.

tel3.jpg

Bu telefonlar için "yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılma şartı” da eklendiği belirtilen açıklamada, "Söz konusu uygulama dahilinde, yolcu beraberi cep telefonu muafiyet limitinin (üç takvim yılında 1 adet) teknik takibini mümkün kılmak için, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü koordinesinde önemli bir düzenleme hayata geçiriliyor. Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların üç yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca aktarılan veri ağı ile oluşturulan sorgulama ekranı sayesinde ülkeye girişte, gümrük sahalarında görevli gümrük muhafaza memurları tarafından gerekli kontrol ve denetim işlemleri gerçekleştirilecek.

tel2.jpg

1 KASIM'DA HAYATA GEÇİRİLECEK

Söz konusu uygulama 1 Kasım itibarıyla hayata geçirilecek. Böylelikle yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının takibi sağlanarak kişisel muafiyetlerin suiistimal edilmesinin önüne geçilecek.