Ünlü oyuncu İlyas Salman hakkında 2 yıl hapis isteniyor!

Ünlü oyuncu İlyas Salman hakkında 2 yıl hapis isteniyor!

Efsane oyuncu İlyas Salman flaş bir haber ile gündeme geldi. Salman'ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlara ilişkin "Türk milletini alenen aşağılama" suçundan, hakkında 2 yıla kadar hapis istenildi. İşte detaylar...

İlyas Salman hakkında 2 yıl hapis cezası isteniyor. Salman'ın sosyal medya üzerinden paylaştığı bir video, "Türk milletini alenen aşağılama" suçlamasıyla yargıya taşındı. İşte detaylar...

İlyas Salman’ın sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı bir videoda ‘Türk milletini alenen aşağılamaya’ yönelik sözler söylediği gerekçesiyle “Türk milletini alenen aşağılama” suçlamasıyla 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandı.

Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık İlyas Salman katılmazken, avukatı Özgür Murat Büyük salonda hazır bulundu.

ilyas-salman-2.jpg

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, İlyas Salman'ın kovuşturmaya konu olan videoda Türk Milletine yönelik “akılsız halk” şeklinde söylemde bulunmak suretiyle Türk Ceza Kanunu'nda belirtilen “Türk milletini alenen aşağılama” suçunu işlediğinin sabit olduğu belirtildi.

Cumhuriyet savcısı mütalaada, Salman'ın 2 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti.

İlyas Salman'ın avukatı ise mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti.

Mahkeme, sanık İlyas Salman'ın avukatına mütalaaya karşı beyanda bulunması için sonraki celseye kadar süre vererek duruşmayı erteledi.

ilyas-salman-3.jpg

"MUHALİF TAVRIMI BELLİ ETMEYE ÇALIŞTIM"

Oyuncu daha önce üzerine atılan suçlamayı kabul etmediğini belirterek, "Sanat hayatın kendisi olmasa da hayatın kendisi gibi olduğunu düşünüyorum. Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Bunu gerçekleştirirken de hiçbir şeyden yılmamak gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle halkla hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştiren söz söyledim. Günümüzde açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca insanlar vardır. Beni ceza vererek de el sallayarak da uğurlayabilirsiniz. Ben istediğim düzene kavuşsam bile o zaman da eleştirmeye, muhalif kişiliğime devam edeceğim. Çünkü güzelin de güzeli vardır" ifadelerini kullanmıştı.