Twitter, Spotify'a rakip oluyor! Podcast özelliği yolda

Twitter, Spotify'a rakip oluyor! Podcast özelliği yolda

Popüler sosyal medya platformu Twitter, podcast özelliği için kolları sıvadı. Şirket, Spotify ve Apple Podcasts uygulamalarına rakip olmaya hazırlanıyor.

Popüler sosyal medya platformu Twitter her geçen gün yeni özellikler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Şirketin ismi son dönemlerde ünlü girişimci Elon Musk ve 44 milyar dolarlık satın alımı davası ile anılsa da geliştiriciler yeniliklere vakit ayırmayı ihmal etmiyor. Bu bağlamda platform, podcast özelliğine kucak açmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl Twitter, Clubhouse benzeri özelliği olan Spaces yayınları ile karşımıza çıkmıştı. Bu hareketiyle podcast özelliğine adeta göz kırpan firma, şimdi resmen konuya ilişkin adım attı ve kullanıcılarla ilk bilgileri paylaştı. Şirket, bugün Spaces için podcast'leri içeren bir test sürümü başlatacağını duyurdu. Çok yakında uygulama, kullanıcıların ilgi alanlarına göre çalma listeleri aracılığıyla tüm yayınları dinlemenize izin verecek. Söz konusu yeniliğin tüm merak edilen ayrıntıları belli oldu. İşte detaylar...

twitter-3.jpg

Twitter, Spaces özelliğini Podcast'ler ile genişletiyor

Twitter, Space sekmesini yeniden tasarladı. Bu sayede RSS'den alınan podcast bölümlerini Twitter'ın sosyal ses etkinlikleri ve kayıtlarıyla birleştiren Stations bölümünde kullanıcılara sunacak. Açıklanan yeni özellik, tıpkı Apple Podcasts ya da Spotify Podcast özelliğine benzer bir şekilde çalışacak. Öte yandan canlı Spaces yayınları halen daha bulunduğunuz sekmenin en alt kısmında yer almaya devam edecek. Şu anda Twitter test çalışmalarına devam ederken, yapılan deneme çalışmalarının yalnızca İngilizce olacağı ve bunun dünya genelinde rastgele bir şekilde kullanıcılara dağıtılacağı belirtildi. Yani siz de bu yeniliği ilk kez deneyen küçük bir grup kullanıcı içerisinde olabilirsiniz.

twitter-2.jpg

Twitter yeni Podcast desteği ile çok sayıda kullanıcıyı kendine çekmeye hazırlanıyor. Şirket, 2020 yılında Clubhouse firmasına rakip olarak başlattığı Spaces yayınlarıyla piyasadaki tüm alternatiflerinin önüne geçerek zirveye yerleşmişti. Hatta Clubhouse'da yer alan birçok kullanıcı dahi Spaces'a yönelmeye başladı. Şirketin açıkladığı son veriler, kullanıcıların yaklaşık yüzde 45'inin Space yayınlarını takip ettiğini bildirdi. Böylelikle o kullanıcılara daha nitelikli ve kapsamlı bir hizmet sağlanması amaç ediniliyor.

Twitter podcast özelliği için çalışmalara başladığını resmen açıkladı. Küçük bir test grubu tarafından denenen bu fonksiyonun ne zaman herkese açık bir hale geleceği ise şimdilik belirsizliğini korumaya devam ediyor.