Tapu sahipleri dikkat! Tapu Kadastro Genel Müdürü dolandırıcılara karşı uyardı

Tapu sahipleri dikkat! Tapu Kadastro Genel Müdürü dolandırıcılara karşı uyardı

Tapu Kadastro Genel Müdürü vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı. Tüm tapu sahiplerini ilgilendiren bu açıklamada, e-Devlet'in güvenilir ve son derece önemli bir özelliğine yer verildi. İşte detaylar...

Son dönemlerde yüksek enflasyon ve döviz kuru nedeniyle ev ve arsa fiyatları ciddi bir şekilde artış gösterdi. Bunun üzerine dolandırıcıların yeni hedefi, tapu sahipleri haline geldi! Dolandırıcılar özellikle de 65 yaş üstü vatandaşların ya da uzun süredir işlem yapılmayan ve kontrol edilmeyen tapuların peşine düştü. Ev, arsa, iş yeri veya tarla fark etmeksizin türlü yöntemlerle ele geçirilmeye başlandı. Bu tuzağa karşı önemli bir uyarı geldi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı dolandırıcılar ile ilgili kritik bir açıklama yaparak vatandaşları bilgilendirdi. Tapu sahibi olan herkesi ilgilendiren bu açıklamada e-Devlet üzerinden yapılması gereken basit bir işlemden bahsedildi. Sizleri dolandırıcıların hedefi olmaktan kurtaracak bu yönteme yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak hızlı ve güvenilir bir sonuca ulaşabilir, tapunuzu güvende tutabilirsiniz. Peki ya bu nasıl olacak? İşte detaylar...

tapu-2.jpg

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü vatandaşları uyardı!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, tapu sahibi vatandaşları dolandıran suç şebekesine karşı güvenliğinizi artıracak bir e-Devlet işleminden bahsetti. Tapu Telefon Bilgileri Beyan isimli bu özellik ve dolandırıcıların kurduğu tuzak şu şekilde açıklandı:

"Vatandaşlarımız taşınmazları üzerinde başlatılan işlemlerden haberdar olmak için e-Devlette 'Tapu Telefon Bilgileri Beyan' kısmından cep telefonu numarasını kaydetmeli. Bu uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye kısa mesaj (SMS) yolu ile bilgi veriliyor.

Cep telefonlarına 'Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde ... sıra no ile işlem yapılmaktadır' şeklinde otomatik SMS gönderiliyor. İşlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor. Bu uygulama tapuda işlem güvenliğini önemli ölçüde artırdı."

tapu-3.jpg

e-Devlet tapu SMS kaydı nasıl yapılır?

Dolandırıcıların tehlikeli tuzaklarına karşı varlıklarınızı kontrol altında tutmak ve güvenliğinizi artırmak için yapmanız gereken işlem oldukça basit. Bunu için öncelikli olarak T. C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet Kapısı'na giriş yapmanız gerekmektedir. Akabinde üst kısımdaki arama ekranına "Tapu SMS Kaydı" yazmalısınız. Açılan menüde çıkan Tapu Telefon Bilgileri Beyan (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü) seçeneğine basın. Açılan ekrana cep telefonu numaranızı girin ve söz konusu işlemi onaylayın.