Sosyal medya fenomeni Jahrein'in Twitter hesabı kapatıldı!

Sosyal medya fenomeni Jahrein'in Twitter hesabı kapatıldı!

Jahrein adıyla sosyal medyada tanınan başarılı internet fenomeni Ahmet Sonuç'un Twitter hesabı askıya alındı. İşte detaylar...

Sosyal medya platformlarında Jahrein lakabı ile tanınan ünlü fenomen Ahmet Sonuç bugün flaş bir haber ile hayranlarının karşısına çıktı. Bir süredir gazeteci Nevşin Mengü ile ismi polemikler ile anılan yayıncının kişisel Twitter hesabı kapatıldı! Hayranları bu gelişme karşısına adeta şok oldu. Peki ya Jahrein'in hesabı neden kapatıldı? Jahrein'den konuya ilişkin ilk açıklama geldi. İşte ayrıntılar...

Jahrein'in mavi tikli Twitter hesabı kapatıldı

Başarılı yayıncı Jahrein daha önce de Twitter hesabının kapatılması durumu ile karşı karşıya kalmıştı. Önceki askıya alınma durumlarında kısa sürede bu problem çözüme kavuşmuştu. Şu anda Jahrein'in hesabına girenler şu uyarı ile karşılaşıyor: "Hesap askıya alındı. Twitter, Twitter Kuralları'nı ihlal eden hesapları askıya alır."

jahrein2.jpg

Twitter'ın askıya alınma kurallarına göz attığımızda ise konuya ilişkin şu ifadeler karşımıza çıkıyor: "Twitter'ın amacı herkese açık sohbetler sunmaktır. Şiddet, taciz ve benzer türdeki diğer davranışlar, kişilerin kendilerini ifade etmekten çekinmelerine neden olur ve nihayetinde herkese açık global sohbetin değerini azaltır. Kurallarımızın amacı, tüm kullanıcıların herkese açık sohbetlere özgürce ve güvenle katılabilmesini sağlamaktır."

Jahrein'den ilk açıklama geldi!

Jahrein, Instagram hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamada, hesabının bir FETÖ'cü ile girdiği tartışma sonucu kapatıldığını ifade etti. Jahrein'in ifadelerinde yer alan bazı kelimeleri Twitter'ın 'tehdit' olarak gördüğü ve bunun sonucunda hesabını askıya aldığı öğrenildi. Ahmet Sonuç, "Bir süre kafamı dinleyeyim," diyerek hesabını hemen aktif hale getirmeyeceğini dile getirdi.

jahrein3.jpg

Jahrein - Nevşin Mengü tartışması bitmedi

Nevşin Mengü, geçtiğimiz günlerde Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon Sosyal Medya Yasası özel bölümüne Jahrein yüzünden katılmadığını açıkladı. Mengü'nün ifadeleri şu şekilde olmuştu: "Oğuzhan Uğur güzel bir format yapıyor, beni de davet edince kabul ettim. Fakat tanıtımda baktım Jahrein falan orada. O da bizim hatamız, adamı biz ciddiye aldık yayınlara aldık falan. Hata işte herkes hata yapabiliyor. Adam kaldıramadı bunu. Başka birtakım işlere girdi herhalde bilmiyorum, konuşmuyorum etmiyorum. Herkes farklı fikirde olabilir. Keskin düşüncelere de sahip olabilir ama zorbalar zorbalık yapıyorlar, dijital zorbalık yapmakta da özgürler. Benim hakkımda da konuşabilirler ama aynı ortamda olmak istemem. Her şey normalmiş gibi oturup konuşamam. 'Yasaklansın bunun dedikleri' demiyorum ama karşı karşıya gelip ciddiye alıp bir şey konuşmam bu saatten sonra."

Jahrein'den Nevşin Mengü'ye gelen cevap ise herkesin dikkatini çekti. Jahrein şu ifadeler ile yanıt verdi: "Nevşin'in kendisi gerçek bir zorbadır asıl. Haftalarca beni karalayan tweetleri favlayıp rt'ledi. Ben sadece geçmişteki ırkçı tweetlerini paylaşıp ('Abi ülke Afganistan’a döndü yaaa' gibi) bu twitleri oldukça ırkçı bulduğumu söyledim. Üstelik kendisine sosyal medya dışı ulaşıp neden böyle yaptığını sordurttuğumda bir sorunu olmadığını söyleyip ertesi gün bana hayvan düşmanı diyen bir tweeti daha favladı. Bu dünyada Nevşin dahil kimse hayvan sevgimi sorgulayacak cürme sahip değil. Herkes haddini bilsin. Son olarak insanlar tarafından onaylanmam için Nevşin’in yayınına çıkmaya ihtiyacım olduğunu sanmıyorum. Dün kendisinin katılmadığı Açık Mikrofon programında izleyiciden aldığım desteği bölüm çıkınca kendisi dahil hepiniz göreceksiniz. Hayırlı akşamlar."