Rishi Sunak, İngiltere'nin yeni başbakanı oldu! Rishi Sunak kimdir?

Rishi Sunak, İngiltere'nin yeni başbakanı oldu! Rishi Sunak kimdir?

Geçtiğimiz günlerde Liz Truss görevinden istifa etmiş ve İngiltere'de başbakanlık koltuğu boş kalmıştı. Bugün İngiltere'nin yeni başbakanı belli oldu. Hint asıllı İngiliz siyasetçi Rishi Sunak başbakanlık koltuğuna oturdu. Peki ya Rishi Sunak kimdir? İşte detaylar...

Liz Truss'ın istifası üzerine İngiltere'nin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu. Rishi Sunak kimdir diye merak edenler için yeni başbakanın tüm merak edilen noktalarını sizler için bir araya getirdik. İşte ayrıntılar...

Son dakika haberi! İngiltere'de eski Başbakan Boris Johnson, Muhafazakar Parti liderlik yarışından çekilerek ülkenin eski maliye bakanı olan Rishi Sunak'ın önünü açtı.

Johnson, "Doğru zaman olmadığını düşünüyorum" demişti.

Johnson, adaylık için gereken 100 milletvekilinin desteğini aldığını öne sürmüş, "Parlamento'da partiniz bir bütün değilse, hükümeti etkili bir şekilde yönetemezsiniz" demişti. Ayrıca, 2024 seçimleri için adaylık sinyali veren eski başbakan, "2024'te partiye zafer kazandırabilmek için iyi bir yerde olduğumu düşünüyorum" açıklamasını yapmıştı.

sunak2.jpg

JOHNSON DESTEKLEYİCİLERİ SUNAK'IN TARAFINA GEÇTİ

Rishi Sunak, Muhafazakar milletvekillerinin yarısından fazlasının desteğini aldı.Sunak, saat 13: 30 itibariyle 182 milletvekilinin desteğini aldı, bu da mecliste sandalyesi olan Muhafazakarların toplam sayısının yüzde 51'ine denk geliyor. Daha önce, Johnson'ı destekleyen kişilerden şimdiki veya eski kabine bakanları James Cleverly, Nadhim Zahawi ve Priti Patel, Sunak'ı destekledi.

MORDAUNT YARIŞTAN ÇEKİLDİ

Rishi Sunak'ın en yakın rakibi Penny Mordaunt ise milletvekillerinden yeterince destek toplayamadı ve adaylıktan çekildi. Mordaunt, Sunak'a desteğinin tam olduğunu ifade etti.

Muhafazakar Parti'nin yetkili organı olan 1922 Komitesi, başkanlık yarışında aday olacakların en az 100 millletvekilinin desteğini alması gerektiğini açıklamıştı. Mordaunt'un topladığı milletvekili destek sayısı ise 20'li sayıları aşamadı.

Mordaunt, bugün saat 16'ya kadar gerekli desteği bulamadığı için ve başbakanlık yarışından çekildiği için Sunak 1922 Komitesi tarafından Muhafazakar Parti'nin yeni lideri ve İngiltere'nin başbakanı ilan edildi.

Muhafazakar Parti milletvekillerinin desteğinin çoğunu toplayan Rishi Sunak, İngiltere'nin yeni başbakanı seçildi.

sunak3.jpg

RİSHİ SUNAK KİMDİR?

12 Mayıs 1980 yılında doğan İngiltere'nin yeni başbakanı Rishi Sunak Şubat 2020'den beri Birleşik Krallık'ın Hazine Şansölyesi olarak görev yapıyor. Muhafazakar Parti üyesi Sunak, Temmuz 2019 ile Şubat 2020 tarihleri arasında Hazine Bakanlığı'nda baş sekreterlik yaptı.. 2015 genel seçimlerinden beri parlamentoda Richmond milletvekili olarak görev yapıyor.

Sunak, 2001 ile 2004 yılları arasında Goldman Sachs'ta çalıştı.Sunak, 13 Şubat 2020 – 5 Temmuz 2022 tarihleri arasında ise Hazine Bakanı olarak görev aldı.

Temmuz ayında İngiltere Maliye Bakanı Sunak, Başbakan Boris Johnson'ı eleştirerek istifa ettiği duyurdu. Sunak, "Ülkemiz çok büyük zorluklarla karşı karşıya. Halk haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi bir şekilde yürütülmesini bekliyor. Bu standartların uğrunda savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum" demişti.