Otomobil alacaklar dikkat! Uzmanlardan kritik uyarı geldi

Otomobil alacaklar dikkat! Uzmanlardan kritik uyarı geldi

Yeni bir otomobil satın almayı düşünen vatandaşlar için uzmanlardan önemli uyarı geldi. Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın'ın yaptığı açıklamaya göre araba fiyatları çok yakında tavan noktaya fırlayacak. İşte o açıklamanın detayları...

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın önemli bir açıklamada bulundu. Yalçın'ın ifadelerine göre otomobil fiyatları çok yakında ciddi bir yükselişe geçecek. İşte detaylar...

Otomotivde son 2 seneye damgasını vuran çip krizinin etkileri tam olarak bitmeden sektör, son 7-8 aydır da lojistik, ham madde ve enerji krizi gibi farklı sorunlarla mücadele etmeye devam ediyor.

araba-fiyatlari-2.jpg

Araç fiyatlarını doğrudan etkileyen bu nedenler hakkında açıklama yapan Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, üretim maliyetlerindeki artışa dikkat çekerek "Hâliyle araç fiyatlarında da global anlamda artış yaşanıyor. Yakın zamanda bu başlıklarda bir iyileşme olmasını beklemiyoruz. Zaten hâlihazırda Ocak-Eylül 2022 döneminde 0 km araç fiyatlarındaki artış tam olarak yüzde 50’ye yükseldi. Dolayısıyla 0 km araç fiyatları ister istemez maliyetlerin artmasından ötürü yükselmeye daha da devam edecek. Bu sadece Türkiye’ye has bir durum değil. Globalde de olacağı için Türkiye de bundan payına düşeni alacak" dedi.

araba-fiyatlari-3.jpg

YENİ ARAÇ DÜŞÜNENLER KARARLARINI ERTELEMEMELİ

Eylül-ekim döneminde markadan markaya değişse de genel olarak yüzde 10 oranında tedarikte pozitif birtakım gelişmelerin olduğuna dikkat çeken Cardata Genel Müdürü Yalçın "Araç bulunurluğunun kısmen artmasını tüketiciler fırsat olarak değerlendirmeli. Yeni bir araç düşünenlere kararlarını ertelemeden mevcut fiyat seviyelerinden hızla gerçekleştirmelerini öneriyoruz" dedi.