Maden Kazalarının Hep Gereği Düşünüldü ve Kader Denildi!

Maden Kazalarının Hep Gereği Düşünüldü ve Kader Denildi!

Manisa'nın Soma ilçesinde takvimler 2014'ü gösterdiğinde "cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciası" yaşandı. Soma faciasında 301 işçi hayatını kaybetti. Takvimler 2022'yi gösteriyor ve Bartın'da grizu patlaması 41 madencinin hayatına mal oluyor. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soma katliamının ardından Bartın için de aynı "kader" ​​açıklamasını yaptı ve durumu “kader" olarak nitelendirdi.

1965, Zonguldak ve maden çalışanları isyan çıkarıyor. Haklarını ve kendilerine ait olanı arıyorlar. Çıkan kavgada maden işçileri Satılmış Tepe ile Mehmet Çavdar hayatını kaybetti. 1992 yılı, yeri ise yine Zonguldak. Kozlu'daki taşkömürü madeninde 19:45-20:00 saatleri arasında zincirleme patlamalar 263 maden işçisinin canına mal oldu. 1965'ten bu yana ihmal, birçok maden işçisinin ölümüne neden oldu. Madenlerde alınan önlemler yetersiz, önlem alınmıyor. "Cumhuriyet tarihinin en büyük maden trajedisi" olan Soma katliamı 2014 yılında gerçekleşiyor.

Soma'da Neler Yaşandı?

Manisa'nın Soma bölgesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ev sahipliği yapıyor. İşletmesi olan madende 301 işçinin hayatını kaybetmesinin ardından üç günlük ulusal yas ilan edildi. İlçe hastanelerindeki morgların yetersiz kalması üzerine çevre ilçelerdeki soğuk hava depoları ve mezbahalar da morga çevrildi. AKP, Soma'nın önerisine "hayır" oyu verdi.

Dönemin CHP Manisa milletvekili Özgür Özel, kazadan 20 gün önce Soma madenlerinde kimin suçlu olduğunu ve ölümlere neyin sebep olduğunu araştırmak için bir araştırma önerisi sundu. Ancak AKP'nin "hayır" oyu Özel'in önerisini boşa çıkardı.

Soma Katliamı Sonrası Madenci Ölümleri

  • 2014 yılında madenci ölümleri hız kesmeden devam etti. Soma katliamından sonra Dev Maden-Sen, Haziran ayında 10 maden işçisinin öldüğünü bildirdi. Dev Maden-Sen'in bahsettiği madenci ölümleri şöyle:
  • 1 Haziran 2014'te Maraş-Elbistan'da Afşin Elbistan Linyit İşletmeleri'ne ait linyit stok sahasında meydana gelen teknik arızayı tamir etmeye çalışan Ali Çankay, kemer yolunda kullanılan kömür parçalama tamburu sonucu hayatını kaybetti.
  • 1 Haziran 2014'te Şırnak merkeze bağlı Toptepe Köyü'nde Acar Madencilik tarafından işletilen linyit ocağında meydana gelen düşme sonucu 30 yaşındaki İbrahim Sağnak ve 7 işçi kazadan yaralı olarak kurtarıldı.
  • Ankara'nın Kazan İmrendi Mahallesi'nde özel bir kum ocağında çalışan kamyon şoförü Hüseyin Şen, 10 Haziran 2014'te kumlar çıkarıldıktan sonra kapatılmayan büyükçe bir çukura düşerek hayatını kaybetti.
  • 11 Haziran 2014'te Şırnak'a bağlı Kemerli Köyü yakınlarındaki ticari linyit madeninde gaz sıkışmasının neden olduğu çökme sonucu işçiler Ahmet Baysal, Emin Baysal ve Selahattin Uçar hayatını kaybetti.
  • 18 Haziran 2014'te Şırnak'a 20 kilometre uzaklıktaki Cudi Dağı'nın eteklerinde çalışan özel sektör linyit ocağı çökerek Musa Seven'in canına mal oldu.
  • Karaman'ın Ermenek İlçesi Yerbağ Köyü sınırları içinde 18 Haziran 2014'te özel bir linyit ocağı çöktü ve Mustafa Yirik hayatını kaybetti.

Erdem Çelikmen ve Süleyman Akay, 29 Haziran 2014'te Has Beton firmasının İstanbul-Sultangazi'nin Cebeci Mahallesi'ndeki taş ocağında çökme ve heyelan sonucu hayatını kaybetti