Kraliçe Elizabeth'in esrarengiz mektubu 63 yıl sonra açılacak!

Kraliçe Elizabeth'in esrarengiz mektubu 63 yıl sonra açılacak!

Geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yuman Kraliçe II. Elizabeth'in 1986 yılında kaleme aldığı mektubu gündeme yerleşti. Avustralya'nın Sidney şehrinde özel bir binada saklanan bu mektubun 2085 yılında açılacağı bilinirken, mektubun detayları ise yeniden merak konusu oldu.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in hayatını kaybetmesi üzerine 1986'da yazdığı bir mektup akıllara geldi. 63 sene sonra açılacağı bilinen mektubun içinde hangi bilgiler olduğu tartışılmaya başlandı.

İngiltere’de perşembe günü hayatını kaybeden, tahtın 70 yıllık hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth’in 1986 yılında Avustralya’nın Sidney kentinde yazdığı mektup, ölümünden sonra gündem oldu.

Kraliçe’nin Sidney’deki Kraliçe Victoria Binası’nın restorasyonunu kutlamak için mektubun 2085 yılına kadar açılmayacağı belirtildi.

HaberGlobal'in aktardığı habere göre; kentin kalbinde bulunan ve Sidney’in en ünlü yapılarından biri olan mektubun mühürlü olduğu ve binada bir kasa içerisinde saklandığı aktarıldı.

kasa-2.jpg

'BELEDİYE BAŞKANI İÇİN TALİMATLAR VAR'

Mektupta, belediye başkanı için talimatların yer aldığı da belirtildi.

“Avustralya, Sidney’in Doğru ve Saygıdeğer Lord Belediye Başkanına” hitabıyla başlayan gizli mektupla ilgili olarak Kraliçe’nin Belediye Başkanı’na “MS 2085 yılında sizin tarafınızdan seçilecek uygun bir günde, lütfen bu zarfı açıp Sidney vatandaşlarına mesajımı iletir misiniz?” dediği de ifade edildi.

Kraliçe’nin bu isteği kabul edilirken, mektupta ne yazdığı halen gizemini koruyor. İngiliz basını Kraliçe’nin mektupta muhtemelen Sidney sakinlerine tarihi binayı kurtardıkları için teşekkür ettiklerini yazdı.

kasa-3.jpg

16 KEZ ZİYARET ETMİŞTİ

Bugüne kadar tüm belediye başkanlarının da Kraliçe’nin bu isteğini kabul ettiğine ve mektubu okumadıklarına dikkat çekti.

Kraliçe II. Elizabeth, hükümdarlığı süresince tam 16 kez Avustralya’ya ziyarette bulunmuştu.

21 Nisan 1926 yılında doğan ve 70 yıl tahtta oturan Kraliçe II. Elizabeth, aylarca süren sağlık sorunlarının ardından 8 Eylül Perşembe günü İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetmişti.