Google ucuz telefonlar için Android 13 Go Edition'ı tanıttı!

Google ucuz telefonlar için Android 13 Go Edition'ı tanıttı!

Teknoloji devi Google uygun fiyatlı telefonlar için yeni işletim sistemi olan Android 13 Go Edition yazılımıyla karşımıza çıktı! İşte yeni işletim sisteminin özellikleri...

Teknoloji devi Google kısa bir süre önce Android 13 işletim sistemini piyasaya sürdü. Heyecan verici yenilikler ile gelen ve Material You tasarımını bir üst seviyeye taşıyarak kullanıcılara konforlu bir deneyim vaat eden yazılım, ilk olarak Google'ın Pixel serisi akıllı telefon modellerinde yayınlandı. Yıl sonuna kadar başta Samsung olmak üzere çeşitli markaların amiral gemisi modellerinde yayınlanacak olan güncelleme, pek çok cihazda kendine yer bulacak. Fakat ne yazık ki giriş seviyesi olarak kabul edilen uygun fiyatlı birçok telefon bu güncellemeden yararlanamayacak. Ancak Google, o telefonları tümüyle unutmuş değil!

Bütçe dostu akıllı telefon modelleri için Android 13 Go Edition işletim sistemini piyasaya tanıtan Google, bu özel sürüm ile birlikte Android 13'ü giriş seviyesi cihazlara taşıyacak. Yazılımın daha basitleştirilmiş olan bu versiyonu, Material You tasarımı ve bir dolu özellik ile başlangıç segmentli cihazlarda boy gösterecek.

Android 13 Go Edition yenilikleri neler?

Android 13 Go Edition çok sayıda yeniliğe sahip. Yazılım ile birlikte gelen en büyük yeniliklerden bir tanesi, büyük bir sistem güncellemesine ya da akıllı telefon üreticilerine bağlı olmadan daha küçük güncellemeler sunmayı mümkün kılan bir mekanizma olan Google Play Sistem Güncellemeleri bu yazılımla birlikte bütçe dostu modellere sunulacak. Bu kaynakla beraber Play Store ya da cihazlardaki yerel araçlar güncellenebilecek.

go-2.jpg

Yeni güncelleme ile beraber Android Go'ya Material You görsel yenilikleri kazandırılacak. Dinamik duvar kağıdı tabanlı renkler, sistem arayüzü, yuvarlatılmış köşeler, yeni şekilli düğmeler ve daha birçok görsel ayrıntı bu güncellemeyle giriş seviyesi cihazlara kazandırılacak. Google, "Duvar kağıdı resminizi ayarladığınızda, aralarından seçim yapabileceğiniz dört eşleşen renk şeması göreceksiniz. Güzel bir ana ekran oluşturmanın yanı sıra dinamik renklendirme, akıllı telefonunuzu benzersiz bir hale getirmeye yardımcı olacak," açıklamasında bulundu.

Android 13 Go Edition ile birlikte kullanıcılar, bildirimler için izin ayarlamalarında bulunabilecek. Artık uygulamaların mobil cihazlarda bildirim göndermesi için kullanıcıdan onay alması gerekecek.

go-3.jpg

Teknoloji devi Google, aylık 250 milyondan fazla aktif akıllı telefon modelinde Android Go kullanıldığını açıkladı. Bunu bir dönüm noktası olarak nitelendiren şirket, daha az işlem gücüne sahip ve daha ucuz fiyatlı telefonlar için özel olarak tasarlanmış yeni sürümünü piyasaya duyurmuş oldu.