Google, açık kaynak kodlu KataOS işletim sistemini tanıttı

Google, açık kaynak kodlu KataOS işletim sistemini tanıttı

Teknoloji devi Google ev güvenlik işletim sistemi olarak lanse ettiği KataOS yazılımını bugün resmen piyasaya tanıttı.

Google bugün yeni işletim sistemi KataOS ile karşımıza çıktı. Makine öğrenimi uygulamaları çalıştıran yerleşik cihazlar için optimize edilmiş güvenli bir platform olarak lanse edilen KataOS'un tüm merak edilen özellikleri açıklandı. Açık kaynaklı yazılımla ilgili merak edieln tüm bilgiler paylaşıldı. İşte ayrıntılar...

Teknoloji devi Google mikro çekirdek olarak KatAOS yazılımında seL4 ile karşımıza çıktı. Bunun nedeni olarak ise uygulamaların çekirdeğin donanım güvenlik korumalarını ihlal etmesi açık bir şekilde imkansız olduğu için, kullanıcıların gizliliğini koruyan yüksek düzeyde bir doğruluk sunmasına bağladı. Aynı zamanda KataOS'un neredeyse tümüyle tek tek hataları ve arabellek taşmaları gibi tüm problemleri ortadan kaldıran bir dil olan Rust'ta uygulandığını belirtti.

kataos-001.jpg

KataOS'un ilk sürümü açık kaynaklı bir şekilde GitHub platformunda yayınlandı. Yazılımın üçüncü taraf uygulamalarını dinamik olarak yükleme ve çalıştırma yeteneğine sahip olduğu belirtildi. Ayriyeten CAmkES dışında oluşturulmuş uygulamaları da çalıştırabildiği eklendi.

Google güvenli bir çevre sistemini büyütünyle göstermek için, KataOS'u korumalı bir donanım platformu ile birleştiren Sparrow isimli bir referans uygulaması oluşturdu. Google'ın resmi blog sayfası üzerinden yeni işletim sistemi ile ilgili yapmış olduğu açıklama ise şu şekilde oldu:

kataos2-001.jpg

"Bu yeni işletim sisteminin temeli olarak mikro çekirdek olarak seL4'ü seçtik çünkü güvenliği öne ve merkeze koyuyor; garantili gizlilik, bütünlük ve kullanılabilirlik ile matematiksel olarak güvenli olduğu kanıtlandı. seL4 CAmkES çerçevesi aracılığıyla, statik olarak tanımlanmış ve analiz edilebilir sistem bileşenleri sağlamak için KataOS, uygulamaların çekirdeğin donanım güvenlik korumalarını ihlal etmesi mantıksal olarak imkansız olduğundan ve sistem bileşenleri doğrulanabilir şekilde güvenli olduğundan, kullanıcının gizliliğini koruyan doğrulanabilir güvenli bir platform sağlar. KataOS da neredeyse tamamen uygulanmaktadır. Tek tek hatalar ve arabellek taşmaları gibi tüm hata sınıflarını ortadan kaldırdığı için yazılım güvenliği adına Rust güçlü bir başlangıç ​​noktası sağlar.

Mevcut GitHub sürümü, Rust için kullandığımız çerçeveler (seL4 sistem çağrısı API'leri sağlayan sel4-sys kasası gibi), Rust'ta yazılmış alternatif bir kök sunucu (sistem çapında dinamik bellek yönetimi için gerekli) dahil olmak üzere KataOS çekirdek parçalarının çoğunu içerir."