Geçen ay piyasaya çıkan iPhone 14 Plus'ın üretimi durduruldu

Geçen ay piyasaya çıkan iPhone 14 Plus'ın üretimi durduruldu

Apple, iPhone 14 Plus modelinin piyasaya pek de ilgi görmemesi nedeniyle kritik bir karar aldı. Şirket, cihazın üretimini durdurmaya karar verdi.

Teknoloji devi Apple geçtiğimiz ayın başlarında yeni akıllı telefon modellerini piyasaya sürdü. iPhone 14 serisini karşımıza çıkaran şirket, toplamda dört modelden oluşan telefon ailesini hayranlarıyla buluşturdu. Serinin standart modelinin yanı sıra iPhone 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerine yer verildi.

iPhone 14 serisi kısa bir süre içinde büyük ses getirdi. Özellikle de serinin Pro modelleri dinamik ada özelliği başta olmak üzere Apple A16 Bionic işlemcisi gibi detaylarıyla ilgi odağı haline geldi. Ancak diğer üç cihazdan farklı olarak serideki Plus modeli daha geç piyasaya çıktı. Üretimde yaşanan aksaklıklar nedeniyle birkaç hafta geç gelen akıllı telefon, ne yazık ki raflara geldikten sonra da beklentilerin gerisinde kaldı.

Dünya genelinde pek çok Apple hayranı iPhone 14 Pro ya da 14 Pro Max modellerine rağbet gösterdi. Nispeten daha uygun fiyatlı bir seçenek arayanlar ise serinin standart modeline yöneldi. Hem piyasaya geç çıkması hem de teknik özellikleri itibarıyla standart modelden büyük farklılıklar içermemesi nedeniyle iPhone 14 Plus, şirket için tam bir hayal kırıklığı haline geldi.

iphone-14-plus-2.jpg

iPhone 14 Plus, iPhone 13 Mini'den bile daha az sattı

Apple, son olarak iPhone 13 serisinde karşımıza çıkan 'mini' modellerini bu yıl ortadan kaldırdı. iPhone 14 serisiyle beraber Plus seçeneği hayatımıza girdi. Fakat firma bu modelden de beklediği talebi göremedi. Ortaya çıkan son iddialara göre şirket, cihazın üretim hatlarını durdurmaya karar verdi. The Information tarafından aktarılan bilgilere göre marka cihaza olan talepleri yeniden değerlendirecek.

Apple, iPhone 13 Mini modelinin az satması nedeniyle amiral gemisi akıllı telefon serilerinden 'mini' seçeneğini kaldırmaya karar vermişti. Fakat son raporlar, iPhone 14 Plus'ın iPhone 13 Mini'den de daha az satıldığı ortaya çıktı.

iphone-14-plus-3.jpg

iPhone 14 Plus fiyatı ne kadar?

iPhone 14 Plus'ın fiyatı ülkemizde 34 bin 999 TL'den başlayan rakamlarla satılıyor. Mavi, mor, gece yarısı, yıldız ışığı ve (PRODUCT) RED renk seçenekleri ile listelenen cihaz 128 GB, 256 GB ve 512 GB dahili depolama alanı seçeneklerine sahip. En yüksek depolamalı opsiyon, 42 bin 899 TL karşılığında raflarda boy gösteriyor.