Doğum Borçlanması İle Emeklilik Yaşınızı Hemen Düşürebilirsiniz

Doğum Borçlanması İle Emeklilik Yaşınızı Hemen Düşürebilirsiniz

Doğum borçlanması ile emeklilik yaşınızı hemen düşürün. Doğum borçlanmasının uygulanma alanları ile ilgili durumlar farklıdır.

Doğum borçlanması ile emeklilik yaşı değişebiliyor. Öncelikli olarak doğum borçlanması ileriye yönelik olarak ödenen prim çeşitlerindendir. Çalışan kadınlar doğum süreçlerinde çalışma ortamlarından uzakta kalıyorlar. Bu süreç içerisinde doğum sürecindeki çalışan kadınların sigortaları farklı olarak işlemekteydi. Geçmiş dönemlerde bu süreç içerisinde sigorta primleri yatırılmazdı. Günümüzde ise bu durum önlenmeye çalışılıyor. Geçmiş yıllarda bu süreci yaşayan kadınlar için doğum borçlanması olarak primler yatırılıyor. Fakat bu durum için tüm koşulların sağlanması gerekir.

Çalışan kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Doğum borçlanması primleri yatırılması durumları genel şartlara göre değişiklik göstermektedir. Eğer tüm şartlar sağlanır ise; o süreci yaşayan kadının emeklilik yaşı düşer. Çünkü eksik olan primleri tamamlanmış oluyor.

Hangi Koşullar İçin Doğum Borçlanması İşlemleri Uygulanır?

Günümüzde pek çok kişi erken yaşta emekli olmayı ister. Sigorta sistemine göre çalışan kadınların erken emekli olmaları bazı koşullar sağlandığında gerçekleşebilir. Genel olarak doğum borçlanması koşulları olarak şunlar sıralanabilir;

  • Sigorta başlangıcı öncesindeki doğumlar geçerli değildir.
  • Sigortalı kursiyer olma sürecinde doğum yapan kadınlar yararlanabilir.
  • Sigortalı çıraklık yapan kadınlar doğum sürecini yaşamaları dahilinde doğum borçlanmasından faydalanabilirler.
  • 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan kişiler için uygulanan bir sistemdir.
  • Emeklilik yaşı genel durumlar göre 1 ya da birkaç yaş düşebilir.

Genel olarak emeklilik yaşı hesaplamalarında doğum borçlanması süreci değerlendirilir. Çalışan kadın doğum sürecinde çalışma hayatında ne kadar uzak kaldığı önemsenir. Farklı durumlara göre emeklilik yaşından kaç yaş düşeceği hesaplanır.

Hangi Çalışma Sitemleri Doğum Borçlanmasına Dahil Edilir?

Çalışan kadınlar çalışma hayatlarında uzun süredir bulunuyorlar. Doğum borçlanması sistemi kullanılması için; çalışma sistemleri önemsenir. Öncelik her zaman için sigorta girişi oluyor. 1999 sonrası sigorta girişliler için bu sistem uygulanmaz. Çalışma sistemlerinde ister stajyer olsun ister çalışan ya da farklı bir pozisyon olsun; fark etmiyor. Kadınların emeklilik yaşı hesaplamalarında çalışma sistemi değil; sigorta durumu ön planda yer alır.